Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Rosja: 20-lecie kustodii generalnej

Utworzono: 18-05-2021

14 maja 2021 r., w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Moskwie, bracia dziękowali Bogu za 20-lecie istnienia rosyjskiej kustodii generalnej św. Franciszka z Asyżu.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Paolo Pezzi, ordynariusz archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. Wśród zaproszonych gości byli m. in. abp Giovanni d’Aniello, nuncjusz apostolski w Rosji, oraz Nikolai Dubinin OFMConv, biskup pomocniczy archidiecezji moskiewskiej, który również wygłosił okolicznościowe kazanie. Nawiązał do historii naszego Zakonu na ziemi rosyjskiej i w sposób szczególny podkreślił ostatnie 20 lat, poczynając od uroczystej inauguracji kustodii, która miała miejsce 13 maja 2001 r. Przez ten czas wspólnota kustodialna przeżywała różne momenty, zarówno radosne, jak nowe powołania, śluby zakonne, święcenia, dar biskupstwa braci Edwarda Kawy i Nikolai Dubinina, rozwój wydawnictwa, ale także smutne, a wręcz dramatyczne. Należy tu wymienić przede wszystkim tragiczną śmierć w wypadku samochodowym pierwszego kustosza i charyzmatycznego ewangelizatora Wschodu – o. Grzegorz Harasimowicz odczytał zgromadzonym list ministra generalnego o. Carlosa Trovarelli, nadesłany z okazji obchodzonej rocznicy, w którym zachęcił braci do nieustannego wysiłku uświęcania się i bycia świadkami Chrystusa, do cierpliwego budowania wspólnoty, do niesienia krzyża, ufając we wszystkim Opatrzności Bożej i oddając się w opiekę Niepokalanej i naszych świętych patronów.

Kustosz podziękował także wszystkim za obecność i poprosił o dalsze wsparcie modlitewne braci w kustodii, aby mogli realizować plany Opatrzności Bożej na następne lata.

Bracia z kustodii generalnej w Rosji

za: ofmconv.net

Przejdź do góry strony