Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Wędrówka ze Słowem – Duchowe podróże z Ewangelistami – ciąg dalszy

Utworzono: 11-12-2020

Druga część książki „Duchowe podróże z Ewangelistami”!  

Chcesz poznać lepiej Jezusa? Towarzysz mu w drodze, idź za Nim i słuchaj Go uważnie.

Zapraszam cię, czytelniku, do podróży z Jezusem wraz z Ewangelistami. Podróży, w których odkryjesz Nowy Testament w Starym, w jego subtelnym świetle.

Zapraszam cię do podróży w czasie, który nie upływa, ale „wypełnia się”. Poczujesz klimat tamtych czasów, odnajdziesz korzenie zwyczajów. Zachwycisz się zapachem tamtej przestrzeni, która nie jest przestrzenią geograficzną, lecz teologiczną, zanurzoną w transcendencji Boga. Zapraszam Cię do spotkania z Jezusem w drodze, które ma jeden cel: moje i Twoje zbawienie.

Piotr Roman Gryziec OFMConv

Link do książki: ytamy Ewangelie, zauważamy, że Jezus ciągle jest w drodze albo wybiera się w drogę, oddala się albo przeprawia na drugi brzeg jeziora. Misja, którą otrzymał od Ojca, jest misją w drodze. Jezus „przychodzi” do Galilei i tam naucza (por. Mk 1,14), „przechodząc” brzegiem jeziora, powołuje uczniów (por. Mk 1,16), a potem mówi do nich: Pójdźmy gdzie indziej (Mk 1,38). Spoglądając na przebieg całej Jego trzyletniej działalności publicznej, widzimy, że Jezus jest tak naprawdę cały czas w drodze do Jeruzalem – bo tam wypełni się wszystko, co o Nim napisano w Prawie i u Proroków. Słowem, królestwo Boże realizuje się w drodze. Więcej: to sam Jezus jest Drogą (por. J 14,6) – jedyną, która prowadzi do celu, czyli do nieba, jedyną, którą naprawdę warto iść. Aby poznać lepiej Jezusa i Jego naukę, trzeba Mu towarzyszyć, trzeba „iść za Nim”, słuchać Go uważnie, nadstawiając ucha. Za Jezusem ciągną wielkie rzesze ludzi (por. Mk 3,7), ale nie wszyscy, którzy Go słuchają, rozumieją Jego słowa. Aby je dobrze zrozumieć, potrzebny jest właściwy klucz hermeneutyczny. Takim kluczem do zrozumienia nauki Jezusa jest Pismo – Stary Testament, albo lepiej: Pierwszy Testament. Jak pisał kiedyś św. Augustyn, „Nowy Testament jest ukryty w Starym”, trzeba tylko go tam odnaleźć.

Przejdź do góry strony