Najczęściej czytane
Święto Prowincji 2008
11 października nasza Prowincja Zakonna obchodziła swoje święto – kolejną rocznicę powstania. Za tę datę przyjmuje się dzień 9 października 1996 r., kiedy to wybrany został pierwszy prowincjał, a był nim o. Leon Rawalski. Z okazji jubileuszu w klasztorze gnieźnieńskim odbyły się uroczystości, na które przybyło bardzo wielu braci z różnych miejsc Polski i nie tylko.
W gościnnych progach prastarego konwentu w mieście ważnym nie tylko dla historii franciszkanów, ale i całej Polski, przybyłych współbraci powitał przełożony i proboszcz, a jednocześnie Kustosz Saktuarium Pani Gniezna – o. dr Jacek Korsak. Po przywitaniach bracia zebrali się w kościele na wspólnej modlitwie za zmarłych. Tam też wysłuchano interesującego wykładu pani dr Alicji Szulc z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Poznańskiego. Przedstawiła ona historię gnieźnieńskiej placówki franciszkanów od jej powstawnia, aż do wieku XX.
Sercem święta Prowincji była Eucharystia, podczas której dziękowaliśmy Bogu za dar Braci Jubilatów (Braci 25 i 50 lat święceń prezbiteratu oraz profesji wieczystej) oraz odnowiliśmy śluby zakonne, powierzając się opiece i wstawiennictwu Matki Chrystusa, którą lud Gnieźnieński od lat czci w cudownym wizerunku Matki Pocieszenia – Pani Gniezna.
Po Mszy św. i obiedzie tradycyjnie przyszedł czas na wspólne zdjęcie. Bracia zebrali się przed wejściem do kościoła i tam została uwieczniona część Prowincji obecna na dniu święta AD 2008.
Uroczyste Nieszpory i Rozesłanie zakończyły świętowanie. Tego dnia w Gnieźnie było niemal dziewięćdziesięciu zakonników (z oczywistych powodów, choćby duszpasterskich, nie wszyscy mogli przyjechać). Modlitwa, posiłek czy po prostu rozmowy w tak wielkiej wspólnocie pokazuje, że Pan w swej wierności nieustannie odnawia w nas łaskę braterstwa i – mimo trudów i zmagań – pozwala być znakiem jedności. Tym bardziej, że miejsce spotkania jest wyjątkowe – to najstarszy klasztor w Prowincji i miejsce, gdzie przez lata życie zakonne kiełkowało w braciach nowicjuszach, którzy w dostojnych murach konwentu rozpoczynali swą drogę ze św. Franciszkiem.
Radośnie spędzony czas, otwartość i piękna gościnność miejscowej wspólnoty (wraz z braćmi postulantami i ich wychowawcą, o. Rafałem Zarzyckim, którzy bardzo aktywnie włączyli się w przygotowanie dnia Prowincji) są dobrym świadectwem, że trzeba dbać o tradycję i dziękować Bogu za to, co mamy – za to, co od Niego nieustannie otrzymujemy.
CZYTAJ TAKŻE:
Historia konwentu gnieźnieńskiego
Homilia Ministra Prowincjalnego, o. Adama Kalinowskiego wygłoszona podczas Eucharystii
Dwudziestolecie Prowincji Gdańskiej
Więcej zdjęć w Galerii
Zdjęcia: o. Marek Kiedrowicz