Najczęściej czytane
Nauka Kościoła
Porady z zakresu prawa kanonicznego
Chrzest
- O chrzest dla dziecka proszą jego rodzice lub prawni opiekunowie. W tym celu 2-3 tygodnie przed planowaną datą chrztu udają się do kancelarii parafialnej, aby podać odpowiednie dane do księgi chrztów oraz przynieść wymagane dokumenty.
- Dane potrzebne do wpisu w księdze chrztów:
- nazwisko i imię oraz data urodzenia dziecka,
- nazwisko i imię, data urodzenia i adres rodziców,
- data i miejsce zawarcia małżeństwa przez rodziców,
- nazwisko i imię, data urodzenia i adres rodziców chrzestnych.
- Wymagane dokumenty:
- akt urodzenia dziecka,
- pozwolenie od proboszcza parafii zamieszkania (jeżeli parafia zamieszkania jest inna niż parafia, w której ma odbyć się chrzest),
- zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych, że nie ma przeciwskazań do powierzenia im tego zadania (zob. niżej).
- Warunki, jakie muszą spełniać rodzice chrzestni (w związku z powierzanym im obowiązkiem pomocy w wychowaniu dziecka w wierze):
- przyjęty sakrament bierzmowania,
- ukończony 16 rok życia,
- udział w życiu sakramentalnym i innych praktykach kościelnych (nie mogą pełnić tej funkcji np. osoby żyjące w związku bez ślubu kościelnego).
Małżeństwo
- Wymagane dokumenty:
- aktualne świadectwo chrztu i bierzmowania,
- świadectwo ukończenia katechezy szkolnej,
- świadectwo ukończenia kursu dla narzeczonych (należy się upewnić, czy organizator kursu ma do tego uprawnienie Kościoła),
- dowód osobisty oraz zaświadczenie z USC o braku przeszkód do zawarcie małżeństwa,
- dowód tożsamości,
- odpis aktu chrztu wydany w ciągu minionych 6 miesięcy,
- zaświadczenie o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego (jeżeli narzeczeni chcą zawrzeć małżeństwo konkordatowe),
- akt zupełny urodzenia,
- zaświadczenie o wizycie w poradni rodzinnej.
- Narzeczeni pragnący zawrzeć sakrament małżeństwa na ogół odbywają wcześniej 5 spotkań.
- Około rok przed planowanym zawarciem sakramentu małżeństwa narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej w celu zarezerwowania terminu.
- Trzy miesiące przed planowaną datą sakramentu narzeczeni przychodzą do kancelarii w celu spisania tzw. protokołu przedmałżeńskiego, który ma na celu wykluczenie przeszkód do ważnego zawarcia sakramentu małżeństwa. Ponadto narzeczeni otrzymują prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w parafii zamieszkania oraz skierowanie do poradni życia rodzinnego.
- Miesiąc przed planowaną datą sakramentu narzeczeni przynoszą do kancelarii potwierdzenie wygłoszonych zapowiedzi oraz inne brakujące dokumenty.
- W przeddzień zawarcia sakramentu małżeństwa narzeczeni odbywają spotkanie dotyczące przebiegu liturgii.
- W dniu zawarcia małżeństwa ok. 15 minut przed rozpoczęciem liturgii narzeczeni przychodzą wraz ze świadkami do zakrystii i tam podpisują odpowiednie dokumenty.
Pogrzeb
Wymagane dokumenty:
- akt zgonu;
- ustalenia z zakładem pogrzebowym co do godziny rozpoczęcia ceremonii pogrzebowej na cmentarzu;
- pozwolenie na pogrzeb poza parafią zamieszkania (jeżeli osoba zmarła nie należała do naszej parafii).
Zamawianie intencji mszalnych
- Mszę Świętą w określonej intencji może zamówić każdy katolik.
- Msza Święta może być sprawowana w intencjach błagalnych zanoszonych za żyjących (np. „O szczęśliwy przebieg operacji matki”, „O pomyślne zdanie egzaminu dojrzałości”, „O szczęśliwe rozwiązanie dla żony”) i za zmarłych oraz w intencjach dziękczynnych (np. z okazji rocznic takich jak 18 rocznica urodzin, jubileusz małżeństwa, rocznica odzyskania niepodległości itp.).
- Szczególny rodzaj Mszy za zmarłych stanowią tzw. Msze gregoriańskie, czyli 30 Mszy Świętych odprawianych w ciągu 30 kolejnych dni w intencji jednej osoby zmarłej. Opisana praktyka stosowana jest w Kościele od VI w. i wiąże się z papieżem Grzegorzem Wielkim, który polecił odprawiać przez 30 dni Msze za zmarłego mnicha benedyktyńskiego, który dopuścił się złamania reguły. Trzydziestego dnia zmarły zakonnik miał ukazać się św. Grzegorzowi i dziękować za okazane mu miłosierdzie, bo, jak się okazało, odprawione Msze wyjednały mu wybawienie z czyśćca.