Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Caritas

Caritas Polska jest instytucją charytatywną Kościoła Katolickiego w Polsce. Nadrzędną władzą Caritas Polska jest Konferencja Episkopatu Polski, której przysługuje m.in. prawo do nadawania statutu i dokonywania w nim zmian oraz powoływania i odwoływania osoby pełniącej funkcję dyrektora.

Cele i działania

Celem działania Caritas Polska jest kościelna posługa miłosierdzia na rzecz osób potrzebujących pomocy materialnej i duchowej.

W ramach wyżej wymienionej posługi Caritas Polska podejmuje m.in. działania na rzecz rodziny, dzieci, młodzieży, chorych, seniorów, niepełnosprawnych, samotnych matek, bezrobotnych, ofiar przemocy, uzależnionych, migrantów, uchodźców, ofiar klęsk żywiołowych w kraju i za granicą oraz epidemii i konfliktów zbrojnych, a także udziela pomocy materialnej na organizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin ubogich i wspiera ochronę zdrowia.

Organizacja

Przy realizowania swoich celów i zadań Caritas Polska, za zgodą Konferencji Episkopatu Polski, może tworzyć jednostki organizacyjne (Caritas diecezjalne) na terenie całej Polski. Caritas Polska może też współpracować z innymi kościelnymi instytucjami charytatywnymi a także z organizacjami charytatywnymi innych wyznań i religii.

Caritas Polska jest ponadto członkiem Caritas International i Caritas Europa oraz współpracuje z Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Środki materialne

Środki materialne na działalność Caritas Polska pochodzą m.in.: z darowizn, ofiar i zbiórek, z funduszy pozyskiwanych przez fundacje.

Uroczystość

Uroczystością patronalną Caritas jest druga Niedziela Wielkanocna, która od 2000 r. jest obchodzona w Kościele jako Niedziela Miłosierdzia.

Źródło: Statut Caritas Polska zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski dn. 13 marca 2023 r.

Caritas Polska w Prowincji Gdańskiej

Obecnie Caritas działa przy pięciu parafiach Prowincji Gdańskiej: w Dobrej, Gdyni, Inowrocławiu, Koszalinie i Kwidzynie.

Przejdź do góry strony