Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Duszpasterstwo chorych

Duszpasterstwo chorych obejmuje posługę sakramentalną w mieszkaniach osób, które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie przyjść do kościoła.

Sakramenty udzielane chorym podczas wizyt domowych

  1. Spowiedź. Jeśli jest możliwy kontakt z osobą chorą, kapłan w miarę potrzeby posługuje jej sakramentem spowiedzi i pojednania. Na miarę swoich możliwości, a w razie potrzeby przy pomocy bliskich, osoba chora powinna się wcześniej przygotować, tzn. zrobić rachunek sumienia, wzbudzić w sobie żal za grzechy i podjąć mocne postanowienie poprawy.
  2. Komunia Święta. O ile osoba chora jest przytomna oraz w razie potrzeby przystąpiła do spowiedzi, kapłan udziela jej Komunii Świętej.
  3. Namaszczenie chorych. Kapłan może także udzielić osobie chorej sakramentu namaszczenia chorych, który spełnia zadanie podźwignięcia duchowego i umocnienia fizycznego. Taka potrzeba powinna być zasygnalizowana z góry przy umawianiu się na wizytę domową tak, aby było wiadomo, że będą potrzebne oleje święte. Jeśli osoba chora jest przytomna, przyjęcie sakramentu namaszczenia należy poprzedzić spowiedzią świętą. Jeśli nie jest to możliwe, namaszczenie odbywa się bez spowiedzi i samo spełnia funkcję odpuszczenia grzechów. Należy zwrócić uwagę, że sakrament namaszczenia chorych jest sakramentem uzdrowienia, tzn. nie powinno się go traktować jako „ostatniego namaszczenia”, które jest udzielane tylko przed spodziewaną śmiercią, ale można je przyjmować wielokrotnie, za każdym razem, gdy zaistnieje sytuacja taka jak: ciężka choroba, poważna operacja chirurgiczna czy podeszły wiek.

 

Co należy przygotować na wizytę kapłana z Najświętszym Sakramentem?

W zależności od możliwości przed wizytą w pokoju chorego należy przygotować:

  • stół nakryty obrusem – godne miejsce, w którym kapłan położy naczynie z Najświętszym Sakramentem,
  • świece i krzyż,
  • ewentualnie trochę waty do wytarcia oleju, jeśli będzie udzielany sakrament namaszczenia chorych. Po wizycie kapłana watę użytą do wytarcia oleju z palców i z ciała osoby chorej należy spalić.

 

Duszpasterstwo chorych w Prowincji Gdańskiej

Duszpasterstwo chorych prowadzone jest przy wszystkich kościołach, które pozostają pod opieką braci z Prowincji Gdańskiej.

 

Przejdź do góry strony