Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Ruch Światło-Życie

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła, podjętej według wytycznych Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania, zarówno świeckich (młodzież, dzieci i dorosłych) jak również kapłanów, zakonników, zakonnice i członków instytutów świeckich, a w swojej gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół, również całe rodziny. Znakiem Ruchu Światło-Życie jest starochrześcijański symbol w formie krzyża złożonego z napisu fos-dzoe (gr. światło-życie) splecionego literą omega. Założycielem Ruchu jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (24 marca 1921 r. – 27 lutego 1987 r.).

Formacja

W Ruchu Światło-Życie stosowana jest metoda formacyjna opracowana przez jego założyciela, ks. Franciszka Blachnickiego, z myślą o młodzieży, dorosłych i rodzinach (Kościół Domowy) i stanowiąca połączenie metody rekolekcyjnej z programem odnowy Kościoła. Formacja odbywa się w sposób dostosowany do poszczególnych grup uczestników.

Celem Ruchu jest formowanie dojrzałych chrześcijan i budowanie wspólnoty (communio) Kościoła poprzez ewangelizację i formację, odnowę liturgii, budowanie poszczególnych wspólnot braterskich (zgodnie z postulatem, aby parafie stawały się „wspólnotami wspólnot”) oraz realizację dzieł, mających na celu przemianę świata w duchu Ewangelii zgodnie z trzema kluczowymi hasłami: „Nowy Człowiek”, „Nowa Wspólnota” i „Nowa Kultura”.

Ze względu na ukierunkowanie biblijno-liturgiczne Ruch Światło-Życie pozwala łatwiej i z większą świadomością włączać się w życie parafii, uczestniczyć w liturgii, a przede wszystkim czerpać prawdziwą radość ze spotkania z żywym Chrystusem i stawać się Jego autentycznym świadkiem.

Historia

Początki ruchu sięgają połowy lat 50 XX wieku, kiedy ks. Franciszek Blachnicki rozpoczął organizowanie pierwszych rekolekcji dla Służby Liturgicznej, prowadzonych metodą tzw. „oaz”.

Struktura

Struktura Oazy pomyślana jest w ten sposób, że kilka lub kilkanaście wspólnot lokalnych, które działają w jednej w diecezji lub prowincji zakonnej, łączy się w tak zwaną oazę wielką, która przybiera własną nazwę (zwykle biblijną).

Wspólnoty oazowe w Prowincji Gdańskiej

W Prowincji św. Maksymiliana wspólnoty oazowe tworzą łącznie Oazę Wielką Sychem. Jej nazwa pochodzi od miasta ucieczki i azylu w starożytnym Izraelu (por. Rdz 12,6n; 33,18; 35,4; Joz 24,1).

Obecnie do Oazy Wielkiej Sychem należą wspólnoty, które działają przy parafiach Prowincji w Gdyni, Lęborku, Koszalinie, Ostródzie, Darłowie, Kwidzynie, Kołobrzegu i Elblągu a także wspólnota z pozafranciszkańskiej parafii w Człuchowie.

Moderatorem prowincjalnym ruchu jest o. Karol Wesołowski.

Strona Oazy Wielkiej Sychem

Przejdź do góry strony