Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Orszak Trzech Króli

Data: 17-12-2017

W uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), 6 stycznia, po raz szósty ulicami Gdyni przejdzie Orszak Trzech Króli, ogólnopolskiej inicjatywy, którego głównym organizatorem został Franciszkański Sekretariat Misyjny.

Po Mszy świętej o godz. 11.00 sprawowanej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, ok. 12.15 wyruszy Orszak ulicami Armii Krajowej, Świętojańską, Partyzantów, Kopernika do kościoła franciszkanów św. Antoniego, gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie. Na drodze przemarszu będą przystanki z inscenizacjami.

Orszak Trzech Króli to projekt społeczno-religijny, organizowany przez osoby świeckie oraz konsekrowane, polegający na przemarszu ulicami Gdyni przebranych za Trzech Króli, dwór i wojsko, Świętej Rodziny, aniołów (aktorów-amatorów), dzieci i rodziców.

Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Aktorami są przede wszystkim dzieci tworzące grupy rycerzy, pastuszków, dworek i aniołków. Młodzież i dorośli wystąpią w rolach Trzech Króli, Świętej Rodziny i Heroda. Dzieci przygotowują się do swych ról w szkołach. Ćwicząc swoje role na zajęciach tj. kółkach teatralnych oraz plastycznych wykonując rekwizyty, a rodzice szyją stroje.

Orszak Trzech Króli przywraca starą polską tradycję jasełek ulicznych – radosnych, wielobarwnych pochodów rozśpiewanych i uśmiechniętych kolędników głoszących na ulicach i placach miast Dobrą Nowinę o narodzeniu naszego Pan Jezusa Chrystusa.

Trzej Królowie reprezentują trzy kontynenty: Europa – kolor biały, Azja – kolor żółty, Afryka – kolor czerwony. Dla uczniów szkół biorących udział w orszaku zostaną przygotowane specjalne stroje w tych kolorach. Wszyscy pozostali uczestnicy orszaku, którzy spontanicznie przyłączą się do pochodu, włożą na głowy tekturowe korony przygotowane przez organizatorów. W trakcie Orszaku jak co roku będą zbierane fundusze na gdyński dom hospicyjny dla dzieci „Bursztynowa Przystań”.

Patronat honorowy objęli: Ks. Abp. Sławoj Leszek Głódź – Metropolita gdański, O. Jan Maciejowski – Prowincjał Franciszkanów i Pan Wojciech Szczurek – Prezydent Gdyni.

Współorganizatorami są: Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Rodziny, Szkoła Podstawowa nr 23, Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II.

Patronat medialny objęła m.in. telewizja internetowa FranciszkanieTV.

Strona Sekretariatu Misyjnego – www.sekretariatmisyjny.pl

Przejdź do góry strony