Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Sympozjum o krzyżu w tradycji franciszkańskiej

Data: 30-04-2019

Franciszkańskie Towarzystwo Naukowe zaprasza na sympozjum pt. „Jeden krzyż – cztery znaki. Krzyż w tradycji franciszkańskiej”, które odbędzie się 18 maja 2019 r., w Auli bł. Jakuba w Klasztorze św. Franciszka w Krakowie.

Św. Franciszek doświadcza głębokiej radości od Chrystusa Zmartwychwstałego i w Nim chwały Trójcy. Jednakże równocześnie trzeba pamiętać o będącym w nim duchu dramatu pasji i śmierci na krzyżu Syna Bożego. To przed krucyfiksem medytuje, myśli, wzrusza się i płacze. W życiu Franciszka Jezus jest tak realny, że próbuje Nim żyć i naśladować Go w różnych ekstremalnych formach ubóstwa, prostoty i cierpienia. Franciszek identyfikując się z Chrystusem otrzymuje stygmaty. Gdyż w Chrystusie ukrzyżowanym odkrywa Bożą wielkość i tajemnicę Boga, a mądrość przedstawia się Franciszkowi w formie ukrzyżowanego Serafina. Toteż jeśli skrzydła Serafina oznaczają lot ku mądrości, to „jedyną drogą, która do tego prowadzi, jest płomienna miłość Ukrzyżowanego” (Św. Bonawentura z Bagnoregio, Droga duszy do Boga).  Dlatego nie dziwi fakt, iż krzyż przez wieki inspiruje myślicieli szkoły franciszkańskiej do tworzenia refleksji na temat wiary z perspektywy krzyża.

W tym duchu jako Franciszkańskie Towarzystwo Naukowe, kontynuując wątek mądrości krzyża, chcielibyśmy bardzo serdecznie zaprosić na sympozjum pt. „Jeden krzyż – cztery znaki. Krzyż w tradycji franciszkańskiej”. Będzie miało ono miejsce 18 maja 2019 roku, w Auli bł. Jakuba w Klasztorze św. Franciszka w Krakowie.

Swoje wystąpienia zaprezentują: o. dr Tomasz Jank OFMConv z Gdańska – „Aby odczytać krzyż z San Damiano”, o. dr Adam Mączka OFMConv z Pontificia Facoltà Teologica San Bonaventura Seraphicum w Rzymie – „Habit Franciszka stanowił tunikę wyobrażającą krzyż– studium historyczno-teologiczne na temat habitu franciszkańskiego”, o. prof. dr hab. Roland Prejs OFMCap, z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – „TAU, geneza i symbolika” oraz  ks. prof. dr hab. Józef Marecki z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – „Godło franciszkańskie na przestrzeni wieków. Przemiany i symbolika”.

za: franciszkanie.pl

Przejdź do góry strony