Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Ucieczka Jonasza. O lęku przed Bogiem.

Data: 17-01-2018

Rekolekcje franciszkańskie

Ucieczka Jonasza. O lęku przed Bogiem.

19-21 stycznia 2018 roku

Dom Pojednania i Spotkań św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku

Wśród ksiąg Starego Testamentu Księga Jonasza jest piękną katechezą o modlitwie, o bliskim spotkaniu z Bogiem oraz o zmaganiu na drodze powołania. Bóg posyła Jonasza, by głosił nawrócenie Niniwie, i by w ten sposób okazał miłosierdzie – czyli miłość – wrogom Izraela. Było to dla Jonasza bardzo trudne. Myślał w kategoriach sprawiedliwości, oczekiwał słusznej kary dla Niniwy. Nie mógł pojąć miłosierdzia Boga, całkiem darmowej miłości, przebaczenia. Nie mógł pojąć miłosierdzia, które Bóg ma dla innych, ale też dla niego samego. Bóg poprzez doświadczenia losu łamie zaciekłość Jonasza, uczy go pokory i ufności. Wielu z nas ma swoją Niniwę, czyli miejsce wrogie, o którym myślimy z niechęcią, lękiem lub nawet odrazą. Uciekamy więc od swojej Niniwy, pragnąc jej zniszczenia oraz ukarania według surowej sprawiedliwości. Tymczasem Bóg jest miłosierny, chce ocalać a nie niszczyć.

Cele rekolekcji:

– głębsze spojrzenie na własną drogę oczyma wiary;

– ujrzenie w świetle Słowa Bożego miejsc szczególnych napięć i kryzysów;

– odnajdowanie obecności i działania Boga w miejscach zmagania; dostrzeżenie i nazwanie własnych ucieczek i własnych „Tarszisz”;

– odczytanie w nowy sposób swojej historii życia jako drogi błogosławieństwa;

– pogłębienie modlitwy Słowem Bożym oraz modlitwy zawierzenia;

– pomoc w rozeznawaniu drogi powołania (już wypełnianego lub jeszcze nie odkrytego).

Dla kogo?

Dla wszystkich, którzy nie potrafią połączyć w całość wydarzeń i doświadczeń swojego życia. Którzy nie potrafią pojąć wyroków Bożych i odczuwają nieraz chęć ucieczki, choć jednak Bóg jest dla nich źródłem życia i celem drogi. Dla tych, którzy odczuwają ukrytą obecność Boga, ale nie potrafią odczytać lub przyjąć wezwania do własnej misji.

 

Rekolekcje prowadzą: o. dr Robert Zbierański OFMConv, o. Piotr Pliszka OFMConv.

Szczegóły na stronie: www.rekolekcjefranciszkanskie.pl

Zapisz się na rekolekcje – formularz zgłoszeniowy

Przejdź do góry strony