Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Zaduszki Jazzowe w Gdyni

Data: 24-10-2022

Zaduszki Jazzowe to piękny polski zwyczaj, mający swój początek w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego wieku. Wówczas jazz, jako muzyka wroga ideologicznie (okres socrealizmu w sztuce), był zakazany. Muzycy zbierali się w prywatnych mieszkaniach i grali dla wtajemniczonych słuchaczy. W okresie Zaduszek takie spotkania miały miejsce w Krakowie, gdzie muzycy tworzyli historię polskiego jazzu. Na fali odwilży popaździernikowej jazz wyszedł z okresu katakumbowego i odtąd Zaduszki Jazzowe odbywają się corocznie już w oficjalnej formie, pozwalając na uczestnictwo szerszemu gronu odbiorców.

Występujący podczas XXIV Tradycyjnych Zaduszek Jazzowych muzycy to uznani artyści, stanowiący czołówkę polskiego jazzu i bluesa.

Prowadzenie:
Joanna Knitter i Leszek Dranicki

Zagrają:
Michał Bąk / Krzysztof Duda / Przemek Dyakowski / Jakub Hajdun / Darek Herbasz / Krzysztof Hnatiuk / Piotr Jankowski / Artur Jurek / Maksymilian Kreft / Janusz „Macek” Mackiewicz / Aleksandra Mońko Allen / Arek Mazur / Krzysztof Pawłocki / Dmytro Poeta / Jacek Siciarek / Wojtek Staroniewicz / Marta Szefke / Bartłomiej Szefke / Roman Ślefarski

Muzycy poświęcają swój czas i dzielą się ze słuchaczami owocem swojego talentu, nie pobierając gaży. Chcą oni przede wszystkim upamiętnić zmarłych już kolegów i mistrzów różnych gatunków muzyki – jazzu, bluesa, rocka, reagge i innych.

Zaduszki Jazzowe w Kościele oo. Franciszkanów cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Gdyni. Wpisały się na stałe w kalendarz wyczekiwanych dorocznych koncertów. Gromadzą wielopokoleniowe grono słuchaczy, którzy wypełniają po brzegi nawę kościoła. Muzycy traktują udział w Zaduszkach w sposób ambicjonalny – co roku spontanicznie pojawiają się nowe nazwiska.

XXIV Tradycyjne Zaduszki Jazzowe
2 listopada 2022 r. godz. 20:00
Kościół Franciszkanów w Gdyni
ul. Ujejskiego 40

Wstęp wolny > Przynieście światełka

Organizatorzy:
Miasto Gdynia | Gdyńskie Centrum Kultury | Akcja Anima | Klub Ucho | Fundacja Ucho

Przejdź do góry strony