Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Zaproszenie: 25 lat prowincji św. Maksymiliana

Data: 15-07-2011

W tym roku mija 25 lat od powstania prowincji św. Maksymiliana Braci Mniejszych Konwentualnych z siedzibą w Gdańsku. Prowincja (najmłodsza spośród trzech prowincji franciszkańskich w Polsce) została wyłoniona z prowincji Matki Bożej Anielskiej (z siedzibą w Warszawie).

W związku z tą rocznicą przygotowywane są uroczystości Jubileuszu Prowincji. Tradycją stało się już organizowanie tzw. Święta Prowincji (coroczne spotkanie wszystkich zakonników w jednym z klasztorów). Jubileusz 25-lecia będzie kolejnym Świętem Prowincji, ale bardziej rozbudowanym. 15 października 2011 r. (sobota) bracia wraz z wiernymi ze swych parafii i miejsc, gdzie posługują, przyjadą do Gdańska, by tu wspólnie celebrować rocznicę. Poza franciszkanami pracującymi w Polsce spodziewani są także zakonnicy spoza granic naszego kraju. Gościem szczególnym będzie Minister Generalny o. Marco Tasca, który przybędzie z Zarządem Zakonu, m.in. z o. Jerzym Norelem, Wikariuszem Generalnym, który w roku 2000 został wybrany Ministrem Prowincjalnym prowincji św. Maksymiliana.

Pierwsza część obchodów będzie miała miejsce w dostojnych murach kościoła Świętej Trójcy, który dzięki remontom pięknieje w oczach, odsłaniając swe historyczne piękno. Ciekawym punktem obchodów będzie wyjazd na Wyspę św. Franciszka (tak nazywa się projekt prowincji realizowany na Wyspie Sobieszewskiej, znajdującej się nieopodal Gdańska). Tam franciszkanie i wierni będą mieli okazję zapoznać się ze szczegółami działania na rzecz pojednania (jest to główny cel Wyspy).

Program jubileuszu


LIST MINISTRA PROWINCJALNEGO
o. Adama Kalinowskiego
z okazji jubileuszu

Drodzy Współbracia, Bracia i Siostry związani z Gdańską Prowincją Franciszkanów!

Pragnę Was zaprosić do wspólnego świętowania Jubileuszu 25-lecia powstania Prowincji Świętego Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce. Główne uroczystości odbędą się w sobotę 15 października 2011 r. w Gdańsku.
Zapraszam Współbraci wraz z wiernymi z naszych parafii, ośrodków duszpasterskich, wspólnot i stowarzyszeń z nami związanych, aby w centrum naszej Prowincji wspólnie dziękować Panu Bogu za to, co się dokonało w minionym czasie.
Poza franciszkanami pracującymi w Polsce przybędą także zakonnicy spoza granic naszego kraju. Honorowym Gościem będzie Minister Generalny o. Marco Tasca wraz z Braćmi z Zarządu Generalnego Zakonu, m.in. z o. Jerzym Norelem, Wikariuszem Generalnym oraz o. Jackiem Ciupińskim, Asystentem generalnym.
Pierwsza część obchodów będzie miała miejsce w dostojnych murach kościoła Świętej Trójcy. O godz. 11.00 nastąpi powitanie Czcigodnych Gości oraz zostanie przedstawiona multimedialna prezentacja życia i działalności naszej Prowincji. Uroczystej Mszy świętej koncelebrowanej o godz. 11.30 przewodniczyć będzie Minister Generalny.
Następnym punktem obchodów będzie wyjazd na Wyspę św. Franciszka w Gdańsku – Sobieszewie. Tam podczas wspólnej agapy, śpiewu i modlitwy chcemy trwać w dziękczynieniu i cieszyć się ze spotkania z tymi, którzy na co dzień tworzą Prowincję Świętego Maksymiliana Marii Kolbego i są z nią związani więzami braterstwa, przyjaźni i wspólnych działań. Zakończenie uroczystości jest przewidywane po Nieszporach, około godziny 16.30.
Zespoły muzyczne istniejące w naszych parafiach są zaproszone do ubogacenia śpiewem naszego święta, ministranci do włączenia się w asystę liturgiczną podczas uroczystej mszy świętej, a wszyscy do aktywnego udziału w Jubileuszu.
Wraz z Radą Prowincjalną cieszę się na nasze jubileuszowe spotkanie w Gdańsku i pozdrawiam wszystkich w duchu Świętego Franciszka z Asyżu słowami, które stają się życzeniem dla wszystkich, do których jesteśmy posłani: Pokój i Dobro!

o. Adam Kalinowski
Minister Prowincjalny

Gdańsk, 1 września 2011 r.


Patronat medialny na jubileuszem sprawują:

– portal franciszkanie.pl

platforma FranciszkanieTV

Radio Niepokalanów

Tygodnik Katolicki Niedziela

Gość Niedzielny

portal trojmiasto.pl

Radio Plus

Radio Gdańsk

Zobacz też:

Jubileusz 20-lecia prowincji (2006)

Święto Prowincji 2008

Święto Prowincji 2009

Święto Prowincji 2010

Przejdź do góry strony