Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Zaproszenie: Zaduszki Jazzowe 2013 w Gdyni

Data: 24-10-2013

2 listopada 2013 r. o godz. 19.00 w klasztorze o.o. Franciszkanów w Gdyni rozpoczną się po raz piętnasty Zaduszki Jazzowe. To piękna tradycja kultywowana przez polskich muzyków jazzowych mająca swój początek w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego wieku. 

Wówczas jazz, jako muzyka wroga ideologicznie (okres socrealizmu w sztuce), był zakazany. Muzycy zbierali się w prywatnych mieszkaniach lub w kościołach i grali dla wtajemniczonych słuchaczy. W okresie Zaduszek takie spotkania miały miejsce w miejscach, które stawały się ośrodkami kulturalnymi gdzie zjeżdżali muzycy, tworzący historię polskiego jazzu: m.in. Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Krzysztof Komeda Trzciński, Andrzej Kurylewicz, Andrzej Trzaskowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Witold Sobociński, Witek Kujawski i inni.

Z inicjatywy saksofonisty Przemka Dyakowskiego w kościele Ojców Franciszkanów w Gdyni  Zaduszki Jazzowe poświęcone pamięci zmarłych muzyków odbywają się corocznie.W tym roku usłyszymy kilkudziesięciu artystów trójmiejskiego jazzu. Choć od piętnastu lat wydarzeniu przyświeca ta sama idea – corocznie następuje rotacja w składzie artystów – do weteranów polskiego jazzu dołączają liczni młodzi muzycy z Akademii Muzycznej.

zaduszki2013-nowy

Przejdź do góry strony