Skocz do głównej treści strony
Prowincja

20 lat wznowionej działalności Radia Niepokalanów

Utworzono: 27-02-2015

„Pamiętajmy, nie wolno nam gasić ducha, którym żył ojciec Maksymilian… Drodzy moi! Pragnę gorąco, abyście ducha ojca Maksymiliana ponieśli do waszych rodzin i domów, do waszych prac, trudów i zajęć, do warsztatów pracy i fabryk, do wsi i do miast.” 

(Kard. Stefan Wyszyński, Niepokalanów: 25 VI 1972)

Dziś – 20 lat po reaktywacji Radia, założonego przez św. Maksymiliana, Radio Niepokalanów – obok wielu innych wspaniałych dzieł franciszkańskich, realizuje zalecenie Prymasa Tysiąclecia i kontynuje dzieło św. Maksymiliana. 1 marca 2015 r. minie 20 lat wznowionej działalności Radia Niepokalanów.

 ROK 1938

„Możemy wybudować wiele kościołów. Ale jeśli nie będziemy mieli własnych mediów, te kościoły będą puste…” – mówił św. Maksymilian Kolbe. I to On, nie Kto inny, założył pierwszą katolicką i zarazem pierwszą prywatną w Polsce rozłgośnię radiową! 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy („Stacja Polska 3- Radio Niepokalanów”). Była to akademia wygłoszona przez o. Maksymiliana Kolbego, nadana około godziny 19.00. Pomimo dość słabego odbioru, sygnał był słyszalny w całej Polsce.

Grafika: 20 lat wznowionej działalności Radia Niepokalanów

Niestety, wszelkie plany z rozwojem stacji przerwała wojna oraz męczeńska śmierć o. Maksymiliana Kolbego w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu 14 sierpnia 1941 roku. Dopiero 1 marca 1995 r. słuchacze usłyszeli na fali 102,7 FM melodię pieśni Maryjnej „Po górach, dolinach” i głos „Tu Radio Niepokalanów”.

Grafika: 20 lat wznowionej działalności Radia Niepokalanów

ROK 1995

Inicjatorem wznowienia działalności Radia Niepokalanów był ówczesny gwardian Niepokalanowa – o. Kazimierz Więsek.  Na pierwszy program złożyły się m. in. odczytanie konferencji św. Maksymiliana wygłoszonej w związku z otwarciem „Radia Niepokalanów”, przemówienie inauguracyjne o. Jerzego Łapińskiego – prowincjała oraz wspomnienia braci o działalności przedwojennej radia. Od tego czasu stacja pozyskała nowe tereny i obecnie nadaje w woj. mazowieckim na 102,7 FM, w woj. łódzkim na 98,6 FM oraz na całym świecie przez internet. 

W pierwszej ramówce po reaktywacji dominowały programy o charakterze religijnym: rozważanie Pisma Świętego, codzienna katecheza, konferencje św. Maksymiliana, audycja misyjna, audycja dla chorych, a także modlitwa: „Anioł Pański’ i „Koronka do Bożego Miłosierdzia”. Msza Święta była nadawana o 8.00 rano. Ramówkę uzupełniały serwisy informacyjne, audycje publicystyczne, edukacyjne , dziecięce i młodzieżowe.

Grafika: 20 lat wznowionej działalności Radia Niepokalanów

Ideą św. Maksymiliana Kolbego było głoszenie kultu Niepokalanej wszelkimi godziwymi środkami. Do nich przede wszystkim miały należeć środki masowego przekazu. Dzisiaj Radio Niepokalanów to nowoczesna katolicka rozgłośnia, dumna ze swego założyciela, pragnąca kontynuować Jego dzieło, wykorzystując do tego najnowocześniejsze środki.

RADIO NIEPOKALANÓW DZIŚ

Adres rozgłośni – niezmiennie od 75 lat – jest taki sam. Większość pomieszczeń redakcyjnych to te, które do celów radiowych wznieśli jeszcze franciszkanie w 1938 roku.

Budynek radiowy – z inicjatywy o. Damiana Karczmara – obecnego dyrektora Radia Niepokalanów, został rozbudowany i odnowiony. Dzięki temu, do dyspozycji pracowników Rozgłośni oraz jej gości, jest m.in. radiowa kaplica.

Grafika: 20 lat wznowionej działalności Radia Niepokalanów

W 2007 roku Radio Niepokalanów otworzyło studio w Łodzi. Filia mieści się obecnie w prowadzonej przez franciszkanów parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Oprócz dyrektora – o. Damiana Karczmara, w Radiu Niepokalanów posługuje jeszcze trzech ojców: o. Michał Chylak – dyrektor, działającej przy Radiu Fundacji Radia Niepokalanów,
o. Remigiusz Trocki oraz o. Marcin Bronakowski. Prócz nich, program radiowy tworzą wspópracujący z Radiem franciszkanie, kapłani oraz grupa pracowników świeckich.

„Misja Radia Niepokalanów wcale się nie zmieniła. Jej cele są takie same, jak za czasów świętego Maksymiliana” – mówi o. Damiana Karczmar. Podstawowy trzon programu to szeroko rozumiana modlitwa. Każdego dnia Radio Niepokalanów emituje: godzinki, modlitwę „Anioł Pański”, koronkę do Bożego Miłosierdzia (transmisja z krakowskich Łagiewnik oraz z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ołtarzewie), Apel Jasnogórski. Każdego dnia transmitowana jest również Msza św. z Bazyliki w Niepokalanowie oraz raz w tygodniu (w czwartki o 7.10) Msza św. z Bazyliki Watykańskiej przy grobie św. Jana Pawła II (sprawowana w języku polskim).

W ramówce Rozgłośni miejsce znalazły programy muzyczne, publicystyczne oraz kulturalne. Dominuje polska, spokojna muzyka, a klimat, jaki stwarzają autorzy poszczególnych audycji oraz prezenterzy Stacji, sprzyja refleksji i wyciszeniu, czego często szukają w mediach Słuchacze Radia Niepokalanów.

01 MARCA 2015, CZYLI JAK UCZCIMY ROCZNICĘ?

Z okazji rocznicy reaktywowania Radia Niepokalanów dyrekcja, pracownicy oraz współracownicy spotkają się 1 marca 2015 roku  na Jasnej Górze – duchowej stolicy Polski, by przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej uczestniczyć w uroczystej Mszy św. dziękczynnej, sprawowanej pod przewodnictwem o. prowincjała Wiesława Pyzio.

Wspólnie będą dziękować za to, co zostało zapoczątkowane przez świętego Maksymiliana, prosząc Go jednocześnie o nieustanne wstawiennictwo i rozwój Radia Niepokalanów. Będą się także modlić za pracowników, współpracowników, słuchaczy i dobrodziejów Radia Niepokalanów. Eucharystia rozpocznie się o 18.30 i będzie transmitowana przez Radio Niepokalanów.

O 21.00 wszyscy uczestniczyć będą w Apelu Jasnogórkskim przed Cudownym Obrazem.  Apel, również transmitowanyprzez Radio Niepokalanów, poprowadzi o. dr hab. Marcin Tkaczyk, profesor nadzwyczajny, franciszkanin, kierownik Katedry Logiki KUL.

Przeczytaj więcej na stronie Radia Niepokalanów

Przejdź do góry strony