Skocz do głównej treści strony
Prowincja

25-lecie ośrodka międzyfranciszkańskiego

Utworzono: 08-05-2017

W dniach 2-5 maja 2017 r. miało miejsce doroczne posiedzenie Rady Wydziału Filozoficznego w międzyfranciszkańskim kolegium św. Bonawentury w Lusace (Zambia). W kolegium odbywają się wspólne studia i formacja dla trzech rodzin franciszkańskich obecnych w Afryce.

Wspomniany ośrodek międzyfranciszkański został założony w 1992 r. przez wyższych przełożonych trzech rodzin franciszkańskich z Afryki i jest afiliowany do Papieskiego Uniwersytetu Antonianum w Rzymie. Obecnie kolegium jest jedynym tego rodzaju w obrębie franciszkańskim.

W kolegium naucza 29 profesorów (zakonników i świeckich). W roku akademickim 2017-2018 spodziewanych jest 247 studentów: 55 z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, 66 z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, 64 z Zakonu Braci Mniejszych.

W posiedzeniu rady uczestniczyło 27 przełożonych wyższych i delegatów prowincjalnych reprezentujących obecność franciszkańską w Afryce, posiadających swoich braci studentów w kolegium. Byli to: 7 przełożonych z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, 7 z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i 8 z Zakonu Braci Mniejszych, jak też przełożeni innych jednostek przyłączonych do wydziału (Oblaci Maryi Niepokalanej, Zgromadzenie Słowa Bożego – werbiści, Misjonarze z Mariannhill, Zgromadzenie Męki Pańskiej – pasjoniści, diecezja Gaborone w Botswanie).
Uczestnicy pochodzą z następujących krajów: Kenia, Zimbabwe, Zambia, Malawi, Tanzania, Ghana, Uganda, Mozambik, Republika Południowej Afryki, Botswana.

W tym roku przewodniczenie radzie wydziału należy do Zakonu Braci Mniejszych i stąd pracami kierował ich kustosz prowincjalny z Zimbabwe (przewodnictwo zawsze należy do ministrów z trzech rodzin franciszkańskich i odbywa się na zmianę).
W trakcie obrad dyskutowano o rozwoju kolegium i formacji franciszkańskiej, a także o niektórych kwestiach strukturalnych i utrzymaniu (sprawozdania finansowe i budżet na przyszły rok).

Po zakończeniu posiedzenia cała wspólnota franciszkańska kolegium uroczyście świętowała podczas Mszy św. 25. rocznicę jego powstania. Na pamiątkę jubileuszu rektor wespół z innymi członkami kolegium zasadził drzewko przed budynkiem.
Jak zwykle, braciom studentom z 3. roku filozofii przyznano stopień bakalaureatu w zakresie filozofii i nauk religijnych.
W posiedzeniu i obchodach rocznicowych wzięli udział: asystent generalny AFCOF fr. Tadeusz ŚWIĄTKOWSKI, poborca generalny fr. Wojciech KULIG oraz przełożeni należący do AFCOF.

Fr. Tadeusz ŚWIĄTKOWSKI, asystent generalny AFCOF

za: ofmconv.net

Przejdź do góry strony