Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Dni formacji w Kalwarii Pacławskiej

Utworzono: 31-10-2023

W dniach od 23 do 28 października 2023 r.  Kalwaria Pacławska zgromadziła formatorki franciszkańskich zakonów kontemplacyjnych w Polsce. Mszy św. na rozpoczęcie tego historycznego, pierwszego spotkania zorganizowanego przez Federację NMP Niepokalanej i bł. Salomei Zakonu Świętej Klary w Polsce, przewodniczył o. Mariusz Kozioł OFMConv, wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów konwentualnych.

Blisko 40 sióstr – z Federacji Klarysek, Stowarzyszenia Mater Ecclesiae Sióstr Klarysek Kapucynek, Federacji Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji, Federacji Sióstr Bernardynek – miało okazję w tym pięknym zakątku zaczerpnąć z duchowego bogactwa oraz skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów z zakresu formacji zakonnej.

W programie dnia była codzienna Eucharystia, Liturgia Godzin, adoracja; poza tym wykłady i warsztaty oraz zwiedzanie bazyliki, zapoznanie się z działalnością Ośrodka im. O. Wenantego Katarzyńca i Droga Krzyżowa. Ważnym momentem spotkania była modlitwa o pokój wzdłuż granicy z Ukrainą.

Tematyka koncentrowała się wokół następujących treści:

  • Formacja i deformacja (o. Piotr Stanisławczyk OFMConv)
  • Kruche miejsca formatorki (p. Agata Rusak)
  • Formacja a kierownictwo duchowe (o. Krzysztof Dyrek SJ)
  • Macierzyńskie zrodzenie, wstawiennicze umieranie i inne dary Ducha Świętego potrzebne w posłudze formacyjnej (o. Andrzej Prugar OFMConv)

Dni formacji pt. „Wszelka budowla w Jezusie zespolona wznosi się jako świątynia święta w Panu…” /Ef 2,21/ przebiegły w bardzo pogodnej franciszkańsko – klariańskiej atmosferze, która jeszcze bardziej umocniła siostrzane więzi międzyzakonne i przeżywany charyzmat.

s. Joanna Długa OSC

 

Dni formacji w Kalwarii Pacławskiej
Dni formacji w Kalwarii Pacławskiej
Dni formacji w Kalwarii Pacławskiej

Przejdź do góry strony