Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Franciszkanie łączą siły

Utworzono: 20-02-2018

1 października 2018 r. trzy zakony franciszkańskie, które w Krakowie mają swoje wyższe seminaria duchowne, łączą siły i rozpoczynają wspólne kształcenie swoich kleryków. „Bo najważniejsze są dobro studentów i jakość formacji” – zgodnie podkreślają prowincjałowie.

To epokowe wydarzenie w historii krakowskiego franciszkanizmu. Każdy zakon i prowincja będą wychowywać swoich kleryków osobno, zgodnie z własną tradycją, ale uczyć będą razem. Organizują te same, jedne studia dla wszystkich.

17 lutego przy ul. Loretańskiej odbyło się spotkanie wyższych przełożonych i zarządów trzech seminariów Zakonu Braci Mniejszych, Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych.

Poniedziałek 1 października wyznaczono na dzień inauguracji nowego roku akademickiego, który co roku będzie się odbywał w innym miejscu. W jednym, a nie w trzech klasztorach. W drodze losowania zapadła decyzja, że za jego organizację będą odpowiadać na przemian, kolejno: Wyższe Seminarium Duchowne OO. Franciszkanów (OFM) pw. św. Bonawentury, Wyższe Seminarium Duchowne Braci Mniejszych Kapucynów i Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów im. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

W najbliższych dniach rozpoczną się prace nad wspólnym statutem wykładowcy i rady profesorskiej studium franciszkańskiego.

23 czerwca, w dniu zakończenie bieżącego roku akademickiego prowincjałowie: o. Marian Gołąb OFMConv, o. Tomasz Żak OFMCap i o. Jacek Koman OFM podpiszą umowę o współpracy. Franciszkańskie domy formacyjne są już agregowane do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Tego dnia półroczną prezydencję (przewodniczenie pracom, posiedzeniom) rozpocznie Seminarium przy Franciszkańskiej 4.

1 października 2016 r. została podjęta współpraca dydaktyczno-naukowa ad experimentum pomiędzy seminariami z Franciszkańskiej i Loretańskiej. Teraz została ona poszerzona o trzecie seminarium franciszkańskie z ul. Ojcowskiej.

Dla Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych jest to realizacja uchwały ostatniej Kapituła zwyczajnej prowincjalnej, polecającej prowincjałowi z jego radą podjęcie działań, zmierzających do tworzenia wspólnych studiów filozoficzno-teologicznych trzech rodzin franciszkańskich w Krakowie.

jms

za: franciszkanie.pl

Przejdź do góry strony