Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Kaplica Adoracji w Niepokalanowie

Utworzono: 17-05-2018

Prace nad ołtarzem do Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie nabierają tempa. Powstał już gliniany model postaci Maryi i srebrne lilie.

Dotychczas piękno i majestatyczność postaci Najświętszej Maryi Panny, która stanowi część ołtarza Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój  w Niepokalanowie, mogliśmy podziwiać na projekcie graficznym. Teraz, kiedy powstał gliniany model figury Maryi, widać już urzeczywistnienie naszych wyobrażeń.

Figura powstaje w pracowni gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. To w ich pracowni,  w Gdańsku, powstają ołtarze Adoracji do wszystkich 12 Centrów Modlitwy o Pokój na świecie (12 Gwiazd  w Koronie Maryi Królowej Pokoju). Są to dzieła, które swoim niezwykłym wyrazem służą oddaniu czci żywemu Bogu oraz pogłębianiu duchowych owoców i łask, jakie płyną ze spotkania Chrystusa Eucharystycznego.

Projekt ołtarza Adoracji w Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie zachwyca swoim pięknem. Centralną częścią ołtarza jest duża, 20-centymetrowa Hostia umieszczona pod sercem Maryi. Postać Maryi  z otwartymi, skierowanymi ku nam w geście zaproszenia dłońmi, jest bramą prowadzącą do Chrystusa. Św. Jan Paweł II mówił o Maryi jako o pierwszym w historii tabernakulum. W swojej eucharystycznej encyklice wskazał na szczególny związek Maryi z Najświętszym Sakramentem, nazywając Ją „Niewiastą Eucharystii”, bramą prowadzącą do Chrystusa, która nie przysłania nam blasku Jego miłości, lecz nas ku Niej prowadzi.

– Mamy za sobą pierwszy, najważniejszy etap pracy twórczej – wykonanie glinianego modelu postaci Najświętszej Maryi Panny. Naszym staraniem było przekazanie miłości, troski i pokoju, którym otacza nas Maryja. – mówi Kamil Drapikowski. – To pod sercem Maryi znajdzie się najważniejszy element całego ołtarza – Chrystus Eucharystyczny. Do Niego prowadzą wszystkie symbole uwidocznione na ołtarzu
i będzie to najbardziej rozświetlona część ołtarza. – podkreśla Drapikowski.

– Kiedy zobaczyłem figurę Maryi, zachwyciła mnie jej delikatna, pełna miłości twarz, a jednocześnie majestatyczność, która od niej biła. Ucieszyłem się też, widząc już realną figurę Maryi, bo to kolejny krok, który zbliża nas do ukończenia pracy nad Kaplicą Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu do Światowego Centrum Modlitwy o Pokój. – mówi o. Andrzej Sąsiadek OFMConv proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie, gdzie powstaje Światowe Centrum Modlitwy o Pokój.

Ponad 2 metrowa postać Maryi docelowo zostanie wykonana ze srebra. Obecnie trwają prace nad odlewem gipsowym. Kolejnym etapem będzie rzeźba z kompozytu, na którą nałożone zostanie srebro. Powstały także srebrne lilie, które po wypolerowaniu i dołączeniu do ołtarza, utworzą wieniec wokół postaci Najświętszej Maryi Panny. Lilie są symbolem czystości i odnoszą się bezpośrednio do Niepokalanego Poczęcia Maryi.

Kwiaty znajdą także odzwierciedlenie w kolejnych warstwach szkła kryształowego, przesłaniających się wzajemnie. Będą one, obok słonecznych promieni rozchodzących się wokół Maryi, tworzyć świetlistą, niemal niematerialną poświatę, podobną do tej, w której ukazywała się Maryja podczas objawień  w Lourdes, Guadelupe i Fatimie. Jedna z warstw kryształu w swej formie nawiązuje do Cudownego Medalika Niepokalanej, tak bliskiego św. Maksymilianowi Kolbe. Na tej warstwie znajdzie się  12 szlifowanych kamieni symbolizujących 12 gwiazd z apokaliptycznej wizji św. Jana, które także znajdują odzwierciedlenie na Cudownym Medaliku z Niepokalanowa.


Tworzenie Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu do Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie, miejsca o tak dużym znaczeniu dla Polaków, to bardzo złożone przedsięwzięcie, zarówno na poziomie duchowym, jak i finansowym. Bazylika w Niepokalanowie, wybudowana w latach 1948-1954, nie była poddawana pracom modernizacyjnym na szeroką skalę. Niezbędnych jest szereg prac budowlanych, których koszt przekracza możliwości oo. Franciszkanów i miejscowej wspólnoty parafialnej.

Aby ukończyć to wyjątkowe dzieło, potrzebne jest i wsparcie modlitewne, i materialne – Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu będzie w całości dziełem sfinansowanym w ramach składki społecznej. Uroczystość konsekracji Kaplicy zaplanowana jest na 1 września br.

Więcej informacji, jak udzielić duchowego i materialnego wsparcia dla budowy Kaplicy:
www.kaplica.niepokalanow.pl

za: radioniepokalanow.pl

Przejdź do góry strony