Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Kongres o męczennikach ugandyjskich w Munyonyo

Utworzono: 02-12-2013

Około tysiąc osób uczestniczyło w Kongresie pt. „Profetyczny głos naszych przodków w wierze” w Munyonyo w najnowszej placówce franciszkanów w Ugandzie.

Kongres odbył się w sobotę 30 listopada 2013 roku w Munyonyo i miał na celu przybliżenie życia i świadectwa męczeństwa, jakie młodzi Ugandyjczycy dali w początkach chrześcijaństwa w ich ojczyźnie w roku 1886. W tym miejscu znajdował się pałac króla plemienia Bugandy, który wydał rozkaz zabicia grupy chrześcijan: tutaj rozpoczęła się ich droga męczeństwa, tutaj trzech z nich oddało swoje życie.
Kongres był jednym z punktów przygotowań do celebracji złotego jubileuszu kanonizacji męczenników ugandyjskich, który będzie obchodzony w przyszłym roku. Jego inicjatorem i gospodarzem był abp Cyprian Kizito Lwanga, metropolita Kampali.
Decyzją księdza arcybiskupa z dnia 1 listopada br. rektorem nowego sanktuarium został fr. Marian (Kajubi) Gołąb. Z tym dniem Bracia Mniejsi Konwentualni przejęli odpowiedzialność i troskę o to szczególne sanktuarium, które powoli odżywa stając się miejscem kultu, miejscem spotkań i celem pielgrzymek. odpowiedzialność za to szczególne miejsce. W chwili obecnej bracia stanowią placówkę filialną klasztoru w Mattugga; w roku przyszłym zamierzają rozpocząć budowę małego klasztoru na terenie sanktuarium.
Pierwsze kroki organizacyjne to: załatwianie formalności związanych z nabyciem i własnością terenu; ustawienie kierunkowskazów ułatwiających dotarcie do sanktuarium; utworzenie strony internetowej i banera (podziękowania dla fr. Wojciecha (Male) Ulmana z Mattugga; ustawienie stacji drogi krzyżowej (stanowią one widzialną granice terenu sanktuarium).
Sanktuarium ma być poświęcone pamięci Andrzeja Kaggwa, Pontiano Ngondwe i Denisa Ssebbugwawo – męczennikom z Munyonyo. Powstanie tu ośrodek szkolenia katechistów dla całej Ugandy (pierwszy z męczenników jest ich patronem) oraz dom pielgrzyma. W przyszłości może tu odbywać się formacja naszych zakonników (w pobliżu znajduje się seminarium diecezjalne).
Kongres zakończył się Mszą św. pod przewodnictwem arcybiskupa. Nadmienił on, że zaprosił do Ugnady Papieża Franciszka: jeśli papież odpowie pozytywnie, wówczas w planach pielgrzymki znajdzie się z pewnością sanktuarium w Munyonyo

Bracia z Munyonyo: Adam (Mutebi) Klag i Marian (Kajubi) Gołąb
Uganda – Munyonyo

Więcej informacji

Przejdź do góry strony