Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Konsekracja franciszkańskiej świątyni w Pariacoto

Utworzono: 09-12-2019

Dnia 30 listopada 2019 r., po 30 latach istnienia polskiej misji franciszkańskiej w górskim rejonie Andów w Peru, bp Ángel Francisco Simón Piorno, ordynariusz Chimbote, dokonał uroczystej konsekracji kościoła „Señor de Mayo” w Pariacoto.

Był to dzień wielkiej radości dla całej wspólnoty parafialnej również z tego względu, że znajdująca się w pobliżu kaplica błogosławionych męczenników: o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, wzniesiona w miejscu, gdzie ponieśli śmierć, staje się dzisiaj celem pielgrzymek dla wiernych z diecezji i z całego kraju, jak stwierdził biskup w homilii. Dodał, że tutejszą parafię postanowił powierzyć franciszkanom na stałe, podobnie jak kościół, kaplicę męczenników i budowany klasztor. „Chcę związać na zawsze obecność franciszkańską z ludem Pariacoto” – powiedział.

W uroczystości poświęcenia kościoła wziął udział minister prowincjalny prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię w Polsce (Kraków) o. Marian Gołąb, franciszkanie z Ekwadoru, Paragwaju i Polski, przedstawiciele miejscowego duchowieństwa, delegacje z parafii franciszkańskich z Limy, Chimbote i Trujillo, a także rzesze wiernych z całej okolicy. Była obecna ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Peru – Antonina Magdalena Śniadecka-Kotarska, brat jednego z błogosławionych męczenników – Bogdan Strzałkowski oraz świadek śmierci męczeńskiej naszych błogosławionych – s. Berta Hernández.

Dziś franciszkanie posługujący w Pariacoto starają się, w miarę swoich możliwości, kontynuować misję bł. Zbigniewa i bł. Michała. Choć jest to misja uboga w środki i zasoby ludzkie, to jednak wychodząca naprzeciw ludzkiej biedzie.

o. Andrzej Gutkowski

Więcej zdjęć na: ofmconv.net

Przejdź do góry strony