Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Kraków: franciszkanie przy paschalnym stole

Utworzono: 20-04-2014

Tradycyjnie, w południe w Wielką Sobotę, przełożeni prowincji i klasztorów trzech zakonów franciszkańskich – Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych i Braci Mniejszych Kapucynów – usiedli za jednym stołem. Tym razem u kapucynów przy Loretańskiej w Krakowie.

Gwardian o. Roman Łukaszewski zachęcił braci, aby w wolnej chwili przemyśleli bardzo znamienne słowo ‘Pragnę’, które Jezus wypowiedział podczas Ostatniej Wieczerzy i Ukrzyżowania.

„On pragnie dla nas gorącej wiary, osobistej więzi z każdym z nas. Dlatego chciałbym przy okazji tego spotkania, jako gospodarz tego domu, życzyć wam wszystkim, a także sobie, głębokiego pragnienia tego spotykania się z Jezusem Chrystusem Zmartwychwstałym, z Tym, który jest Synem Bożym” – mówił kapucyn.

„Niechaj On sam, Jego Słowo, Krzyż, Eucharystia i błogosławieństwo dają nam moc do świadectwa i codziennie ożywiają naszą wiarę, naszą nadzieję, naszą miłość w służbie Bogu, w służbie braciom i w służbie całemu Kościołowi” – życzył zakonnik.

Na zbliżające się święta gospodarze każdemu z zaproszonych gości wręczyli po dwie książki: „Św. Ojciec Pio. Życie, duchowość i dzieła” oraz „Droga Krzyżowa i Medytacje Męki Pańskiej ze Świętym Ojcem Pio”, a także znany i ceniony specyfik ziołowy sporządzony według tradycyjnej zakonnej receptury „Balsam kapucyński”.

Następne wspólne spotkanie – opłatek odbędzie się w Wigilię Bożego Narodzenia w Prowincjałacie Kapucynów przy Korzeniaka w Krakowie.

W Krakowie są siedziby czterech prowincji franciszkańskich: Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv), Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów (OFMCap), Zakonu Braci Mniejszych (OFM ) – „bernardynów” i Zakonu Braci Mniejszych (OFM ) – „reformatów”. W sumie osiem klasztorów. Trzy z nich prowadzą parafie.

jms
za: franciszkanie.pl

Przejdź do góry strony