Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla Męczenników Misjonarzy

Utworzono: 26-06-2023

Błogosławieni polscy męczennicy misjonarze: o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość odbyła się 22 czerwca 2023 r. w Klasztorze Santi XII Apostoli w Rzymie, siedzibie Kurii Generalnej OFMConv.

Odznaczenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych, zostało nadane polskim franciszkanom „za szczególne zasługi w wieloletniej działalności misyjnej i charytatywnej, za szerzenie oświaty wśród dzieci i młodzieży w Peru”.

Na uroczystości obecni byli m.in. bracia i siostry męczenników, siostra Berta Hernandez Guerra z Peru, świadek porwania i przewiezienia polskich franciszkanów na miejsce egzekucji przez terrorystów oraz przedstawiciele parafii Pariacoto. W uroczystości wzięli również udział ministrowie, kustosze i delegaci obecni w Rzymie na drugiej edycji zgromadzenia braterskiego, a także władze państwowe i korpus dyplomatyczny. Nie sposób nie wspomnieć o obecności Pani Magdaleny Śniadecki-Kotarskiej Ambasador RP w Peru oraz Pana Jorge Lazo Ministra i charge d'affaires Ambasady Peru we Włoszech.

Gości powitał minister generalny o. Carlos Trovarelli oraz ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski. List Prezydenta RP Andrzeja DUDY odczytał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

„Głęboko wierzymy, że uznanie szczególnych zasług współpracy między dwoma narodami, Peru i Polską, przyczyni się do większego oddawania czci Błogosławionym Męczennikom z Pariacoto i że dzięki ich wstawiennictwu zostanie osiągnięty pokój na świecie i wojny przerwać. To dla nas wielki zaszczyt i jednocześnie wielki obowiązek być jak nasi bracia świadkami nadziei” – powiedziała Maria Kozieł, siostra bł. Michała, w imieniu braci obojga Męczenników.

Uroczystość zakończyła się otwarciem wystawy przygotowanej przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i poświęconej Męczennikom z Pariacoto. Wystawę prezentował Sławomir KOWALSKI z Działu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.
Następnie goście wzięli udział we Mszy Świętej, której przewodniczył ich współbrat kard. Mauro Gambetti archiprezbiter papieskiej Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie.

o. Jan Maria Szewek

 

Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla Męczenników Misjonarzy
Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla Męczenników Misjonarzy
Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla Męczenników Misjonarzy

Przejdź do góry strony