Najczęściej czytane
List ministra generalnego z okazji święceń biskupich o. Mauro Gambetti
Drogi o. Mauro,
bracie Biskupie i Kardynale,
Wiadomość o Twojej nominacji kardynalskiej, którą papież Franciszek ogłosił na zakończenie modlitwy Anioł Pański w niedzielę 25 października wiernym obecnym na Placu św. Piotra oraz światu, zaskoczyła nas wszystkich i wzruszyła. Znamy Twoje cechy i przymioty, jasność myślenia i wierność w Twojej posłudze przewodzenia wspólnocie braterskiej, ale nie mogliśmy sobie wyobrazić, że w przeddzień Twoich 55. urodzin papież Franciszek obdarzy Cię purpurą kardynalską!
Po upływie wielu dziesięcioleci od czasu, gdy w 1861 r. Pius IX mianował kardynałem o. Antonio Maria Panebianco, wybitnego sycylijskiego franciszkanina konwentualnego, papież Franciszek powołał na swojego współpracownika naszego współbrata, urodzonego w regionie Włoch o tradycjach przedsiębiorczości, zdobywającego formację zakonną w Asyżu, człowieka otwartego na innych, kompetentnego przełożonego, sprawującego władzę zawsze z rozwagą, dalekowzrocznością i braterskim uśmiechem. Twoja troska o kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego, o utrzymanie naszego stylu życia, Twój dynamizm i kreatywność, nadające nowego znaczenia naszej bazylice św. Franciszka i Świętemu Konwentowi w Asyżu, są dziedzictwem, do którego zachowania i rozwoju jesteśmy wezwani. Twoja umiejętność, aby „odważyć się” i patrzeć coraz dalej, w świecie przygniecionym lękiem i odwoływaniem się wyłącznie do samych siebie, jest dzisiaj dla nas wszystkich bodźcem do przeżywania naszego franciszkańskiego powołania z większym entuzjazmem.
Współbraci, postrzegających w Twoim pójściu na służbę Ojcu Świętemu zubożenie dla naszego Zakonu, pragnę zapewnić, że Twoje dzieło będzie kontynuowane poprzez innych, a Twoje bycie i pozostanie zakonnikiem franciszkańskim – i to w łonie kolegium kardynalskiego – przyniesie ważne owoce „humanizmu braterskiego” dla całego Kościoła i dla naszego Zakonu, który jest i nadal będzie Twoją rodziną.
Drogi Bracie Mauro, życzę Ci, abyś przeżywał swoją posługę biskupią jako pasterz zasłuchany w Boga i w Jego owczarnię, kochając Kościół w jego poszczególnych wiernych i wznosząc się ponad ich małość. Dzisiaj papież Franciszek wzywa również Ciebie – podobnie jak niegdyś został przynaglony Franciszek z Asyżu – do „naprawy” swojego Kościoła, podpierając go od wewnątrz, wiedząc, że przy Tobie jest Zakon, rodzina zawsze gotowa Cię wspierać i wspomagać.
Niech to będzie dla Ciebie prawdziwą i doskonałą radością: zachować pokój serca w czasach kryzysu, nowych i wielkich wyzwań oraz niespokojnych przemian kulturowych i społecznych; strzec franciszkańskiego wymiaru pokory i prostoty życia, nawet gdy jest się obdarzonym tak wielką godnością kościelną; nie zniechęcać się ewentualnymi niepowodzeniami; być zawsze narzędziem pokoju w rękach Najwyższego, tak jak był nim Franciszek z Asyżu.
o. Carlos Alberto Trovarelli
Minister generalny
Rzym, 22 listopada 2020
Prot. N. 907/2020
za: ofmconv.net