Skocz do głównej treści strony
Prowincja

„Módlcie się za waszych kapłanów”

Utworzono: 01-05-2018

„Módlcie się za waszych kapłanów… Módlcie się także za mnie, abym wiernie wypełniał urząd apostolski, który został mnie niegodnemu powierzony” – prosił franciszkański biskup z Uzbekistanu uczestników uroczystości upamiętniającej 100-lecie kapłaństwa św. Maksymiliana Kolbego. W niedzielę, 29 kwietnia, w Niepokalanowie z tej okazji jubileusze swego kapłaństwa obchodzili franciszkanie z trzech polskich prowincji: krakowskiej, warszawskiej i gdańskiej.

Bp Jerzy Maculewicz – administrator apostolski w Uzbekistanie, franciszkanin, przewodniczył uroczystej Mszy świętej, a okolicznościowe kazanie wygłosił o. Marco Tasca – generał zakonu franciszkanów.

W uroczystościach wzięli udział trzej prowincjałowie polskich prowincji: o. Wiesław Pyzio, o. Marian Gołąb i o. Jan Maciejowski; przewodniczący konsulty Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce o. Janusz Sok; a przede wszystkim franciszkanie obchodzący w tym roku swoje jubileusze: szklane, porcelanowe, srebrne, perłowe, koralowe, rubinowe, szafirowe, złote i szmaragdowe.

Przybyłych gości i jubilatów powitał gwardian niepokalanowskiego klasztoru o. Grzegorz M. Szymanik. Przekazał on życzenia jubilatom od Roberta kard. Saraha – prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Ojciec Generał podziękował zebranym kapłanom za lata ich służby Kościołowi w duchu św. Franciszka. Przypomniał także, że w Starym Testamencie winnica była obrazem narodu wybranego, Izraela, a w Nowym – sam Jezus utożsamia się z Winnicą.

„On jest krzewem winnym, a my latoroślami – mówił Ojciec Generał. – Jeśli będziemy wierni Jezusowie, będziemy mieli w sobie życie. Musimy pamiętać, co Pan dla mnie uczynił, jak On mnie kocha. Bycie z Jezusem to przyjmowanie od Niego tego, co On nam daje dzień po dniu” – zaznaczył kaznodzieja, dziękując tym samym kapłanom za ich codzienną wierność.

Generał Zakonu przypomniał także, że w tym samym czasie, kiedy Ojciec Maksymilian Kolbe był beatyfikowany, w Rzymie odbywał się synod poświęcony kapłaństwu.

„To wymowny znak tego, że Ojciec Maksymilian może być wzorem dla współczesnego kapłana” – zauważył o. Marco Tasca i zwrócił uwagę na to, że Ojciec Kolbe w Auschwitz, ofiarowując swe życie za współwięźnia, przedstawił się oprawcom jako kapłan katolicki, przez co zdefiniował istotę tego, kim był.

Na koniec Ojciec Generał życzył swoim współbraciom w kapłaństwie, aby mieli marzenia i zapał duszpasterski, który nie pozwala nigdy spocząć na laurach, ale wzorem św. Maksymiliana otwiera na nowe horyzonty.

Z racji jubileuszu Generał zakonu otrzymał ikonę św. Maksymiliana z rąk prowincjała prowincji warszawskiej, a bp Jerzy Maculewicz, zaraz po homilii, poprowadził odnowienie przyrzeczeń kapłańskich, które na nowo podjęli zgromadzeni na Mszy świętej franciszkańscy kapłani.

niepokalanow.pl/TM/red.

Przejdź do góry strony