Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Peru: finał procesu męczenników franciszkańskich

Utworzono: 10-11-2014

Zakończył się proces beatyfikacyjny franciszkańskich męczenników, którzy oddali swoje życie w 1991 r. w Peru.

Radio Santo Domingo z Chimbote zamieściło 6 listopada br. na swojej stronie internetowej wiadomość o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego oraz opublikowało informację prasową biskupa emerytowanego Chimbote Luisa Bambarena, którą poniżej zamieszczamy.

Lima, 05 listopada 2014 r.

INFORMACJA PRASOWA

Zwracam się do opinii publicznej, a zwłaszcza do Ludu Bożego w Peru, aby podzielić się miłą wiadomością:

1. Będziemy mieli naszych pierwszych błogosławionych męczenników między świętymi z Peru. Kwitła [już] świętość Róży z Limy, ogłoszonej patronką Ameryki i Filipin. [Byli już:] kochany i popularny Święty Marcin z Porres patron Caritasu i dzieł socjalnych, Święty Turybiusz patron Episkopatu Ameryki Łacińskiej, znakomici pasterze jak Święty Franciszek Solano i Święty Jan Macias.

2. Brakowali nam MĘCZENNICY – i oto przynoszę z Rzymu miłą wiadomość, że proces beatyfikacyjny naszych misjonarzy Franciszkanów Konwentualnych Michała i Zbigniewa (08.08.91) oraz Sandra Dordi (25.08.91), którzy oddali swe życie wylewając krew w Pariacoto i w Santa (Diecezja Chimbote), zakończył się, gdy stało się oczywiste, że Świetlisty Szlak zamordował ich z powodu nienawiści do wiary, a nie z powodów politycznych czy społecznych.

3. Zostali oskarżeni o:

a. uniemożliwienie przyjęcia przez młodzież i lud haseł „walki zbrojnej”: „BO RELIGIA JEST OPIUM LUDU”

b. wraz z Caritasem i dziełami socjalnymi wznieśli mur uniemożliwiający masom zmierzanie do przejęcia władzy: „BO RELIGIA JEST OPIUM LUDU”.

Zakończenie (wniosek):

Począwszy od Wielkiego Piątku, w który Syn Boży oddał swe życie za nas, tysiące chrześcijan wylało swą krew z miłości do Jezusa zostawiając nam swoje świadectwo wierności.

Szybko nadejdzie dzień, w którym Papież Franciszek pozwoli nam celebrować uroczystą beatyfikację naszych Męczenników, którzy kochali Jezusa i służyli mu w swoim życiu, a także naśladowali go w swojej śmierci.

„KREW MĘCZENNIKÓW JEST NASIENIEM NASZYCH CHRZEŚCIJAN”

+ Bp. Luis Bambaren Gastelumendi SJ emerytowany biskup Chimbote

Tłumaczył o. Zbigniew Świerczek, franciszkanin (OFMConv)

Uwaga od tłumacza: niniejsza informacja prasowa zawiera nieścisłość w dacie śmierci Męczenników z Pariacoto – powinno być 09.08.91.

za: franciszkanie.pl

Przejdź do góry strony