Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Pierwsze zgromadzenie zwyczajne polskiej federacji sióstr klarysek

Utworzono: 27-09-2021

W piątek 24 września 2021 r. w Starym Sączu zakończyło się pierwsze zgromadzenie zwyczajne Federacji Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i Błogosławionej Salomei Zakonu Świętej Klary w Polsce. Ksienie i delegatki z sześciu klasztorów wybrały przewodniczącą i radę federacji.

Przewodniczącą została wybrana s. Joanna Długa z Krakowa (l. 48), była ksieni, wikaria i mistrzyni nowicjatu. W skład Rady Federacji weszły z kolei: s. M. Edyta Bis i s. M. Karolina Kobylarz ze Starego Sącza, s. Ewa Jasińska ze Skaryszewa oraz s. M. Dominika Jurek z Miedniewic.

Siostry zgodnie z wytycznymi instrukcji Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego „Cor Orans” podczas zebrania przygotowały plan sześcioletniej współpracy między wspólnotami.

„Federacja jest ważną formą wspólnoty między klasztorami, które dzielą ten sam charyzmat, utworzoną po to, aby klasztory nie były odizolowane. Zasadniczym celem federacji jest rozwijanie życia kontemplacyjnego w klasztorach, które ją tworzą, zgodnie z wymogami własnego charyzmatu, oraz zapewnianie pomocy w formacji stałej i początkowej, jak również w konkretnych potrzebach, przez wymianę mniszek czy dzielenie się dobrami materialnymi” – czytamy w Konstytucji Apostolskiej Vultum Dei quaerere papieża Franciszka o żeńskim życiu kontemplacyjnym.

Federację Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i Błogosławionej Salomei tworzą klasztory klarysek z Krakowa, Miedniewic, Sandomierza, Sitańca, Skaryszewa i Starego Sącza, w których w sumie mieszka 108 sióstr.

W zeszłym roku Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego mianowała o. Romana Banasika z Krakowa asystentem zakonnym „Federacji NMP Niepokalanej i bł. Salomei Zakonu św. Klary w Polsce” klasztorów Mniszek Klarysek Urbanistek.

„Do zadań asystenta zakonnego należą: troszczyć się, aby w federacji był zachowany i jednocześnie wzrastał autentyczny duch życia całkowicie kontemplacyjnego własnego zakonu; pomagać w duchu braterskiej służby w prowadzeniu federacji i w rozwiązywaniu ważniejszych problemów ekonomicznych; przyczyniać się do starannej formacji nowicjuszek i profesek” – napisano w dekrecie mianującym.

Gośćmi specjalnymi pierwszego zgromadzenia zwyczajnego Federacji Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i Błogosławionej Salomei Zakonu Świętej Klary w Polsce byli: ordynariusz diecezji tarnowskiej ks. bp Andrzej Jeż oraz wyżsi przełożeni Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Polsce: prowincjał o. Marian Gołąb z Krakowa, wikariusz prowincji o. Mirosław Bartos z Warszawy i wikariusz prowincji o. Andrzej Lengenfeld z Gdańska.

SMEB/jms

Za: www.franciszkanie.pl

Przejdź do góry strony