Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Pod stopami Kościoła

Utworzono: 14-12-2020

Serdecznie polecamy nową książkę – „Pod stopami Kościoła”, która prezentuje historię wieloletniego dialogu Klary z przedstawicielami Stolicy Apostolskiej, w trakcie którego dochodziło do licznych sporów o wizję żeńskiego życia mniszego i charyzmatycznej nowości powołania do życia w świętej jedności i najwyższym ubóstwie.


Po 25 latach od momentu publikacji została przetłumaczona na język polski książka Marii Pii Alberzoni Chiata e il papato, Milano 1995.

Tłumaczenia podjęły się dwie siostry św. Klary – s. Judyta Katarzyna Woźniak OSCCap i s. Paulina M. Kaczmarek OSC. Pozycja ta stanowi do dzisiaj platformę odniesienia w kwestii wzajemnych relacji pomiędzy św.

Klarą z Asyżu i hierarchią Kościoła.

Polski przekład ponadto jest bogatszy o aneks dokumentów, które zostały wymienione czy wskazane przez autorkę w jej pracy. Dla tej kategorii archiwaliów klariańskich jest to pierwsze pełne tłumaczenie na język polski. Tylko ten fakt stanowi o bardzo dużej wartości publikacji przygotowanej przez siostry.

Wierzę, że rodzina franciszkańska, a  szczególnie Drugi Zakon oraz badacze i znawcy tematyki związanej ze św. Klarą z Asyżu, przyjmą z uznaniem i wdzięcznością tę książkę.

o. prof. Emil Kumka OFMConv


Doniosłość prezentowanego studium kryje się w tym, że nie tylko obala i prostuje pewne stereotypy dotyczące początków Zakonu Świętej Klary, ale podkreśla determinację Świętej w obronie pierwotnego charyzmatu. Choć nie wprost, to jednak w przytoczonych dokumentach, będących rezultatem między innymi wymiany korespondencji pomiędzy Świętą z Asyżu a Stolicą Apostolską, dość wyraźnie rysuje się jej duchowa sylwetka, typowa dla wielkich świętych. W sprawach, które z natchnienia Ducha Świętego rozeznają oni jako Boże, słusznie potrafią być nieustępliwi, a jednocześnie pokorni i posłuszni głosowi Kościoła.

Książka być może otworzy całą serię studiów nad źródłami klariańskimi, których przybliżenie polskim wspólnotom żyjącym tym charyzmatem pozwoli z entuzjazmem odkryć na nowo piękno ewangelicznego radykalizmu.

ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski


Książka do kupienia na stronie 

Przejdź do góry strony