Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Przygotowania do wizyty Papieża w Munyonyo

Utworzono: 22-10-2015

Dnia 17 października 2015 roku Stolica Apostolska opublikowała program wizyty papieża Franciszka w Kenii, Ugandzie i Centralnej Republice Afryki przewidzianej w okresie od 25 do 29 listopada br.

Wizyta w Ugandzie związana jest z 50. rocznicą kanonizacji męczenników, którzy zginęli w tutaj w latach 1885-1887.
Papież Franciszek, po oficjalnym powitaniu na lotnisku i wizycie w pałacu prezydenckim w Entebbe rozpocznie wizytę w Ugandzie; pierwszym celem jego pielgrzymki będzie Munyonyo na przedmieściach Kampali, stolicy kraju.
Munyonyo to miejsce męczeńskiej śmierci świętych Andrzeja i Denisa [Dionizego], katolików oraz Mukasa Musa, anglikanina. Decyzję o ich okrutnej śmierci podjął w 1886 r. król Mwanga. Ich towarzysze zostali zaprowadzeni do oddalonego o 40 km Namugongo i tam spaleni żywcem.

Kanonizacji męczenników ugandyjskich dokonał w 1964 r. w Rzymie papież Paweł VI. Jego późniejsza podróż do Afryki stała się okazją do wybudowania sanktuarium narodowego w Namugongo. Corocznie przybywają do niego miliony pielgrzymów.
Natomiast Munyonyo przez długie lata poszło w zapomnienie. Dopiero w 2013 r. w odpowiedzi za zaproszenie Cypriana Kizito Lwanga arcybiskupa Kampali pracy duszpasterskiej w Munyonyo podjęła się krakowska prowincja franciszkanów, której zakonnicy od ponad dziesięciu lat misjonarzowali w Ugandzie. W przeciągu dwóch ostatnich lat została opracowana koncepcja budowy nowego sanktuarium, w którym znajdą się również centrum formacji liderów oraz nowy klasztor. Sanktuarium traktowane jest jako wotum wdzięczności za 50-lecie kanonizacji męczenników ugandyjskich.

Po trzech miesiącach od rozpoczęcia budowy kościół jest przygotowywany do zadaszenia. Dziś już wiemy, że 27 listopada br. kamień węgielny (pochodzący z grobu Św. Franciszka z Asyżu) umieszczony w świątyni w Munyonyo poświęci Papież Franciszek.
Podczas godzinnego spotkania Papież spotka się z katechistami oraz nauczycielami; ich patronem jest św. Andrzej Kaggwa. Na zakończenie wizyty wizyty w Munyoyno, papież Franciszek podleje wodą sadzonki drzew, które później trafią do rożnych katolickich i anglikańskich sanktuariów.

Franciszkanie z Ugandy

za: ofmconv.net

Przejdź do góry strony