Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Wydarzenia w misji w Ugandzie

Utworzono: 21-01-2015

Ostatni miesiąc Roku Pańskiego 2014 obfitował w wiele duchowych inicjatyw, które podjęto w Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo.

Dnia 6 grudnia 2014 r. sanktuarium w Munyonyo wzbogaciło się o relikwie papieża św. Jana Pawła II (ofiarowane przez ks. Kard. Stanisława Dziwisza) oraz św. Faustyny Kowalskiej (ofiarowane przez Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Krakowa). Od tego momentu w każdą drugą sobotę miesiąca w sanktuarium organizowane jest całodzienne czuwanie z uczczeniem relikwii świętych. Zaproszeni są wszyscy wierni archidiecezji Kampala, każdy spragniony odnowy duchowej. Inicjatywę pobłogosławił pasterz archidiecezji abp Cyprian Kizito. Adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencje, sakrament pokuty, msza święta, świadectwa, koronka do Bożego Miłosierdzia – to szczególne sfery działania Bożego Miłosierdzia, których mogą doświadczać przybywający do sanktuarium pielgrzymi.
Dnia 14 grudnia 2014 r. została utworzona wspólnota Przyjaciół Sanktuarium Męczenników w Munyonyo. Jest to grupa około 200 osób różnych profesji, wieku i wyznań, którzy zobowiązali się promować na różne sposoby nasze sanktuarium: przez modlitwę i składane ofiary chcą mieć realny wkład w organizację i budowę sanktuarium.
Dnia 20 grudnia 2014 r. odbyło się świąteczne spotkanie dzieci zamieszkujących dzielnicę Munyonyo. Przybyło ich około 300. W programie spotkania były konkurencje sportowe, muzyczne i oczywiście jasełka, przeplatane życzeniami świątecznymi i śpiewem kolęd. Na zakończenie każdy otrzymał skromny posiłek i z uśmiechem na twarzy wrócił do domu.
W Ugandzie grudzień i styczeń to czas wakacyjny dla dzieci i młodzieży, zatem doskonała okazja by wykorzystać taki okres duszpastersko.
W ostatnie 3 dni starego roku fr. Marian Gołąb zorganizował dla młodzieży męskiej rekolekcje „come & see” („przyjdź i zobacz”), które odbyły się w Kakooge. Uczestniczyło w nich kilkunastu młodzieńców zainteresowanych wstąpieniem do zakonu franciszkańskiego w Ugandzie.
Doroczne rekolekcje dla zakonników franciszkańskich pracujących we wschodniej Afryce odbyły się z początkiem stycznia w stolicy Kenii, Nairobi. Ćwiczenia rekolekcyjne prowadził fr. Timothy Kulbicki z Rzymu.
Z kolei od 5 do 9 stycznia 2015 r. odbył się w Kakooge 3. Franciszkański Obóz Młodzieżowy „powołani do wolności”. Ponad 100 młodych ludzi z Kakooge, Matuggi i Munyonyo zgłębiało – zgodnie z tematem – zagadnienie ludzkiej wolności. Prowadzącymi spotkanie była grupa ewangelizacyjna „NET Ministries” z diecezji Masaka. Inicjatorem i organizatorem tego kolejnego zlotu był fr. Wojtek Ulman, gwardian i proboszcz z Matugga.
W styczniu 2015 r. rozpoczęła się również 3. edycja kursu ewangelizacyjnego „Alfa” dla młodzieży ze szkół podstawowych i średnich; w tej grupie są także dzieci objęte projektem adopcji na odległość.
Również w styczniu br. organizujemy dla dzieci i ich opiekunów wycieczkę do ZOO w Entebbe, niedaleko stolicy Kampali. Może wydać sięto dziwne, ale zdecydowana większość Ugandyjczyków nigdy nie widziała na własne oczy lwa, krokodyla, żyrafy, słonia czy hipopotama. Zwierzęta te żyją w strzeżonych parkach narodowych, a koszty dojazdu i wstępu są dla większości mieszkańców zbyt wysokie. Jedynymi, dzikimi zwierzętami spotykanymi dość powszechnie są małpy.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają modlitwą i ofiarą nasze misje franciszkańskie w Ugandzie. Szczególne podziękowania dla wszystkim, którzy włączyli się projekt adopcji na odległość, dzięki któremu i dzieci i młodzież mogą uczęszczać do szkoły.

fr. Adam Mutebi Klag OFMConv 
Uganda, Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo

za: Zrzut ekranu 2015-01-21 o 10.27.54

Przejdź do góry strony