Najczęściej czytane
Z życia Prowincji
Pogrzeb o. Benedykta Nadolnego
W piątek, 21 marca 2025 r., odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. o. Benedykta Nadolnego, który odszedł do Domu Ojca po wielu latach posługi zakonnej i kapłańskiej. Ze względu na trwający remont generalny kościoła parafialnego w Dobrej, Msza święta pogrzebowa została odprawiona w kościele Matki Bożej z Lourdes w Mierzynie.
Nowy klasztor i Delegatura Szwedzka
W uroczystość św. Józefa, 19 marca 2025 r., w naszej franciszkańskiej obecności w Motala w Szwecji miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Tego dnia za zgodą Ministra generalnego oraz jego Rady został erygowany nowy klasztor Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego w Motala oraz Delegatura Szwedzka.
Zmarł o. Benedykt Nadolny
Dziś wieczorem, 15 marca 2025 r., odszedł do Pana nasz współbrat + o. Benedykt Nadolny z klasztoru w Dobrej.
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie.
Św. Maksymilian bez tajemnic
W czwartek, 6 marca 2025 roku, w Domu Pojednania i Spotkań w Gdańsku, odbył się etap diecezjalny XIX Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie w Archidiecezji Gdańskiej, w którym udział wzięli uczniowie szkół podstawowych.
Pieśń słoneczna - Brat Słońce (3)
W ramach "Wielkiego Jubileuszu Pieśni Słonecznej 1225-2025", który przeżywamy w Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego, publikujemy materiały związane z Pieśnią Słoneczną.
Woreczek ryżu 2025
Franciszkański Sekretariat Misyjny oraz Fundacja „Tworzyć Miłością” zapraszają do udziału w XIV edycji akcji „Woreczek ryżu”. To wyjątkowa inicjatywa, która łączy duchowe przeżywanie Wielkiego Postu z realnym wsparciem dla dzieci w krajach misyjnych. Dzięki niej nieco ponad tysiąc dzieci w Ekwadorze i Kenii mogą liczyć na poprawę warunków życia i edukacji.
Dziewięćdziesiąte urodziny o. Bogdana
W sobotę 1 marca br. w kościele pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Darłowie odprawiona została Eucharystia w intencji o. Bogdana Romaniuka, który tego dnia świętował niecodzienny jubileusz 90-tej rocznicy urodzin.
Rekolekcje zakonne dla misji w Ekwadorze
W dniach 10-14 lutego 2025 r. w Quito odbyły się rekolekcje zakonne dla misji w Ekwadorze, które poprowadził o. Robert Leżohupski – gwardian klasztoru w Poznaniu i wykładowca uniwersytecki. Tematem spotkania były zagadnienia posługi na forum wewnętrznym: sakrament pokuty i pojednania oraz towarzyszenia duchowego, jak również kwestia prewencji przeciwko nadużyciom.
Przekaż 1,5% podatku na Fundację „Tworzyć Miłością”
Zbliża się czas rozliczeń podatkowych, a to doskonała okazja, by wspomóc tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Przekazując 1,5% swojego podatku dochodowego na Fundację „Tworzyć Miłością”, możesz realnie przyczynić się do zmiany życia wielu osób – zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
Pieśń słoneczna - Brat Słońce (2)
W ramach "Wielkiego Jubileuszu Pieśni Słonecznej 1225-2025", który przeżywamy w Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego, publikujemy materiały związane z Pieśnią Słoneczną.
Zachęcamy do lektury komentarza o. dr. Michała Baranowskiego OFMConv do drugiej zwrotki oraz komentarza muzycznego.
Odpowiedzialni wobec drugiego człowieka
W 2025 roku Dom Pojednania i Spotkań kontynuuje projekt „Jakość życia i przyszłość pokoleń w nowej optyce – czyli zrównoważeni w myśleniu i działaniu” w ramach współpracy z Narodowym Instytutem Wolności. Pierwszymi tegorocznymi beneficjentami była w dniach 27-31 stycznia grupa 19 Polaków i Ukraińców, którzy przybyli do Gdańska w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Ruciane-Nida.
Wybudujmy studnię w Ekwadorze
W samym sercu ekwadorskiej Amazonii, gdzie zielone lasy deszczowe spotykają się z nadzieją i wyzwaniami, brakuje dziś tego, co powinno być wszechobecne – wody. Trwające susze i nieregularne opady zagrażają nie tylko przyrodzie, ale przede wszystkim ludziom. Elektrownie wodne nie dostarczają prądu, paraliżując cały kraj, osłabiając gospodarkę, pogłębiając tym samym biedę.
Odpust zupełny z okazji Jubileuszu 800-lecia Pieśni Słonecznej św. Franciszka z Asyżu
Rok Jubileuszowy 800-lecia Pieśni Słonecznej św. Franciszka z Asyżu to wyjątkowy czas łaski i duchowej odnowy. Decyzją Stolicy Apostolskiej wierni mają możliwość uzyskania odpustu zupełnego, odwiedzając kościoły, kaplice i klasztory należące do Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv).
I etap renowacji malowideł w kaplicy Suzinowej
W 2024 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Narodowego Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, dofinansowało prace renowacyjne XVIII-to wiecznych malowideł znajdujących się w kaplicy wotywno-grobowej w Wilnie ufundowanej w 1708 roku przez Michała Suzina. Malowidła te zostały wykonane w pierwszej połowie XVIII wieku i przedstawiają sceny związane z Męką Pańską.