Najczęściej czytane
16 – 18 października, rekolekcje w DMK: Opuści ojca i matkę. Puste gniazdo.
Temat: Opuści ojca i matkę. Puste gniazdo.
- termin: 16 – 18 października 2015
Rekolekcje dla wszystkich
Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem.
Rdz 2, 24
Droga do dojrzałości i autonomii, która jest istotą wychowania, zakłada moment odejścia. Słowo Boże mówi tu wyraźnie o opuszczeniu ojca i matki. To ważny i trudny, ale też przełomowy moment, który może zdecydować o losach rodziny oraz wchodzącego w dorosłość dziecka. Sytuację, której doświadczają wówczas rodzice nazywamy poetycko „pustym gniazdem”. Puste gniazdo świadczy o tym, że młody ptak odleciał ku własnej przyszłości. Rodzice stają tu jednak wobec pokusy zaprzeczenia słuszności takiego stanu rzeczy.
Rekolekcje są miejscem odkrywania prawdy o własnym przeżywaniu „pustego gniazda”, o mądrym lub też niszczącym podejściu to realiów związanych z odchodzeniem dziecka. Słowo Boże dostarcza nam światła mądrości oświecającej nasze doświadczenia. Słowo daje też błogosławieństwo pokoju serca i prowadzi drogami dojrzewania, tak by trudne rozstanie owocowało dobrem a nie rozpaczą.
Rekolekcje odbywają się w rytmie medytacji Słowa Bożego, katechez wprowadzających, spotkań w grupie, Eucharystii, Sakramentu Pojednania, adoracji i modlitwy wstawienniczej. Chcemy zmierzyć się z ciągle aktualnym zaproszeniem do wzrastania w prawdziwej wolności serca , przyjąć łaskę uzdrowienia duszy i ciała, głębiej otworzyć się na miłość dobrego Ojca, która przychodzi poprzez Słowo.
Cele:
• spojrzeć na losy rodziny w świetle Słowa Bożego
• poznać ukryte dążenia ludzkiego wnętrza
• pogłębić prawdziwy obraz siebie oraz bliskich
• nauczyć się rozumieć własne dążenia i pragnienia
• przyjąć wyzwania stojące na drodze jako dar dobrego Boga
• otworzyć się na światło prowadzenia ku dobrej przyszłości
• odkrywać własną tożsamość w bliskości z dobrocią Boga
Dla kogo:
Rekolekcje są zaadresowane do osób zmagających się z doświadczeniem odchodzenia dzieci, które dokonuje się właśnie teraz, lub też już się dokonało. Także osoby, dla których doświadczenie „pustego gniazda” to jeszcze kwestia przyszłości mogą mądrze przygotować się do tego przeżycia.
Prowadzenie:
o. dr Robert Zbierański OFMConv . Franciszkanin, pedagog, duszpasterz gdańskiej wspólnoty akademickiej San Damiano. Moderator Ruchu Światło-Życie. Wykłada w Seminarium Franciszkanów w Łodzi. Zastępca Dyrektora Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana Kolbego.
o. Piotr Pliszka OFMConv., dyrektor Domu Pojednania i Spotkań, przełożony braci ze Wspólnoty Domu Św. Maksymiliana, rekolekcjonista, kierownik duchowy, moderator kręgu Domowego Kościoła; z zamiłowania kucharz; odpowiedzialny za projekt „Wyspa Świętego Franciszka”, którego elementem jest Dom św. Maksymiliana.
Koszt rekolekcji:
Proponujemy dwie opcje:
- 190 zł – nocleg, wyżywienie, koszty organizacyjne (dopłata do pokoju jednoosobowego – 80 zł)
- 150 zł – wyżywienie, koszty organizacyjne
Szanowni Państwo,
Prosimy o potwierdzenie emailem udziału w rekolekcjach oraz dokonanie przedpłaty bezzwrotnej w wysokości 50 złotych na konto:
DOM POJEDNANIA I SPOTKAŃ IM. ŚW. MAKSYMILIANA M. KOLBEGO
80-822 GDAŃSK UL. ŚW. TRÓJCY 4
PNB Paribas Bank Polska S.A.
ul.Okopowa 7,
80-819 Gdańsk
BIC: PPAB PLPK
nr konta w PLN: 29 1600 1303 1849 0332 9000 0001
w systemie IBAN: PL 29 1600 1303 1849 0332 9000 0001
Brak potwierdzenia i przedpłaty rozumiemy jako wycofanie się z udziału w rekolekcjach. Zabieg ten pozwala nam przyjąć określoną ilość osób bez niepotrzebnego blokowania miejsc. Dziękujemy za zrozumienie.
ZAPISY:
telefonicznie: +48 609 113 117
e-mail: biuro [AT] dmk [DOT] pl