Skocz do głównej treści strony
Prowincja

2011 rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego

Utworzono: 22-10-2010

Senatorowie zdecydowali o ogłoszeniu roku 2011 Rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Decyzję w tej sprawie podjęto jednogłośnie podczas posiedzenia, które odbyło się 21 października.

Senatorowie przypomnieli, że 14 sierpnia 2011 r. minie 70. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego, który jest wyjątkową postacią wśród panteonu wielkich Polaków XX w. Przypomnieli też, że św. Maksymilian jest symbolem ofiar nazizmu oraz „patronem trudnych czasów” – jak powiedział Papież Jan Paweł II. Jest także symbolem trudnych wyborów obecnych w życiu każdego człowieka.

– Senat Rzeczpospolitej Polskiej czyni to dla uczczenia życia i moralnej postawy tego wybitnego Polaka i kapłana, obrońcy godności człowieka, wzorca cnót, autorytetu moralnego, bohatera o heroicznej odwadze, wychowawcy, społecznika, a także obywatela świata, który w imię solidarności z drugim człowiekiem podjął cierpienie i oddał życie. Jego myśl społeczna i ofiara mają szczególne znaczenie dla wciąż odradzającego się społeczeństwa obywatelskiego Rzeczypospolitej – czytamy w uchwale.

Św. Maksymilian jest patronem naszej zakonnej prowincji.

za: ekai.pl

Przeczytaj także:

List prownicjałów franciszkańskich do braci na rok kolbiański

Zobacz prezentację o św. Maksymilianie na Franciszkanie TV

Przejdź do góry strony