Skocz do głównej treści strony
Prowincja

25 rowerów na 25-lecie misji w Ekwadorze

Utworzono: 30-09-2020

Rower dla katechisty (pomocnika w pracy duszpasterskiej misjonarza) to jak dłuto w ręku rzeźbiarza.

Brak transportu publicznego w wielu regionach świata sprawia, że katechiści muszą wędrować pieszo po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów. Rowery lub motocykle są dla nich wielkim udogodnieniem w posłudze – to narzędzie pracy, nie sprzęt rekreacyjny. Ci ludzie to bezpośredni przekaźnicy wiary, będący gwarantem jej zakorzeniania i wcielania w życie. Jednakże sami nie są w stanie zaopatrzyć się w te pojazdy. Dlatego chcemy przyjść im z pomocą.

O akcji w Radio Plus – posłuchaj

Z okazji 25-lecia franciszkańskiej misji w Ekwadorze chcemy zakupić 25 pojazdów (rowery lub motocykle) dla katechistów oraz będących pod opieką naszych misjonarzy uchodźców z Wenezueli. W Ekwadorze wielu z nich znalazło schronienie i pracę, a więc nadzieję na normalne życie swoich bliskich.

Jeśli chcesz pomóc, wpłać dowolną kwotę na rachunek 76 1240 1239 1111 0000 1643 7506 z dopiskiem: Rowery dla Ekwadoru

lub przez platformę Pomagam.pl

KATECHISTA – kto to taki?

„Katecheci działający na terenach misyjnych noszą całkiem odrębną nazwę; «katechistów» (…). Bez nich nie byłyby pewnie powstały kwitnące dziś Kościoły”.(RM 83)

Katechiści to pochodzący z miejscowej ludności świeccy pomocnicy misjonarzy w krajach misyjnych, zwłaszcza w Afryce. „Katechiści są pracownikami wyspecjalizowanymi, bezpośrednimi świadkami, niezastąpionymi ewangelizatorami, stanowiącymi podstawową siłę wspólnot chrześcijańskich zwłaszcza w młodych Kościołach”.(RM 83).

Katechiści prowadzą nauczanie wiary i życia według jej zasad, pomagają w przygotowaniu dorosłych kandydatów do Chrztu, czyli katechumenów, przygotowują do przyjęcia innych Sakramentów, prowadzą nabożeństwa pod nieobecność kapłana, odwiedzają chorych, są nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Św.. Dla młodych wspólnot chrześcijańskich są oni konkretnym i bezpośrednim obliczem gorliwego ucznia oraz wzorem życia chrześcijańskiego. (Adh. Apostolska Africae Munus, 127)

Dla misjonarzy katechiści są często tłumaczami i przewodnikami. W regionach, gdzie jest wiele języków plemiennych, to oni przekazują orędzie do swoich w swoim języku (np. języku plemiennym), a nie tylko w języku oficjalnym.

Misje franciszkańskie – https://www.sekretariatmisyjny.pl/

Przejdź do góry strony