Najczęściej czytane
6-8 marca: Lectio Divina: Modlitwa Jonasza.
06 – 08 marca 2015
Temat: Rekolekcje Lectio Divina: Modlitwa Jonasza.
Rekolekcje dla WSZYSTKICH
Wśród ksiąg Starego Testamentu Księga Jonasza jest piękną katechezą o modlitwie, o bliskim spotkaniu z Bogiem oraz o zmaganiu na drodze powołania. Bóg posyła Jonasza, by głosił nawrócenie Niniwie, i by w ten sposób okazał miłosierdzie – czyli miłość – wrogom Izraela. Było to dla Jonasza bardzo trudne. Myślał w kategoriach sprawiedliwości, oczekiwał słusznej kary dla Niniwy. Niemógł pojąć miłosierdzia Boga,całkiem darmowej miłości, przebaczenia. Nie mógł pojąć miłosierdzia które Bóg ma dla innych, ale też dla niego samego. Bóg poprzez doświadczenia losu łamie zaciekłość Jonasza, uczy go pokory i ufności.
Wielu z nas ma swoją Niniwę: miejsce wrogie, o którym myśli z niechęcią, lękiem lub nawet odrazą. Uciekamy więc od swojej Niniwy, pragnąc jej zniszczenia, ukarania według surowej sprawiedliwości. Tymczasem Bóg jest miłosierny i chce ocalać, nie niszczyć.
Czas katechez, medytacji i spotkań, wspólna Msza Święta, Sakrament Pojednania, adoracja, modlitwa, to miejsca dobre, by zmierzyć się z własną drogą, z odkrywaniem dobroci Boga także w trudnych doświadczeniach – we własnej Niniwie. Przełom, który dokonał się w życia Jonasza jest rodzajem kryzysu, ale otwiera zupełnie nową drogę. Poprzez takie przełomy Bóg prowadzi każdego z nas. Dobrze do dostrzegać i rozumieć.
Cele rekolekcji:
• głębsze spojrzenie na własną drogę oczyma wiary
• ujrzenie w świetle Słowa Bożego miejsc szczególnych napięć i kryzysów
• odnajdowanie obecności i działania Boga w miejscach zmagania
• dostrzeżenie i nazwanie własnych ucieczek i własnych „Tarszisz”
• odczytanie w nowy sposób swojej historii życia jako drogi błogosławieństwa
• pogłębienie modlitwy Słowem Bożym oraz modlitwy zawierzenia
• pomoc w rozeznawaniu drogi powołania (już wypełnianego lub jeszcze nie odkrytego)
Dla kogo:
Dla wszystkich, którzy nie potrafią połączyć w całość wydarzeń i doświadczeń swojego życia. Którzy nie potrafią pojąć wyroków Bożych i odczuwają nieraz chęć ucieczki, choć jednak Bóg jest dla nich źródłem życia i celem drogi. Dla tych, którzy odczuwają ukrytą obecność Boga, ale nie potrafią odczytać lub przyjąć wezwania do własnej misji.
Prowadzenie
o. dr Robert Zbierański OFMConv . Franciszkanin, pedagog, duszpasterz gdańskiej wspólnoty akademickiej San Damiano. Moderator Ruchu Światło-Życie. Wykłada w Seminarium Franciszkanów w Łodzi. Zastępca Dyrektora Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana Kolbego.
o. Piotr Pliszka OFMConv., dyrektor Domu Pojednania i Spotkań, przełożony braci ze Wspólnoty Domu Św. Maksymiliana, rekolekcjonista, kierownik duchowy, moderator kręgu Domowego Kościoła; z zamiłowania kucharz; odpowiedzialny za projekt „Wyspa Świętego Franciszka”, którego elementem jest Dom św. Maksymiliana.
Koszt rekolekcji:
Proponujemy dwie opcje:
190 zł – nocleg, wyżywienie, koszty organizacyjne (dopłata do pokoju jednososbowego – 80 zł)
150 zł – wyżywienie, koszty organizacyjne
Szanowni Państwo,
Prosimy o potwierdzenie emailem udziału w rekolekcjach oraz dokonanie przedpłaty bezzwrotnej w wysokości 50 złotych na konto:
DOM POJEDNANIA I SPOTKAŃ IM. ŚW. MAKSYMILIANA M. KOLBEGO
80-822 GDAŃSK UL. ŚW. TRÓJCY 4
PNB Paribas Bank Polska S.A.
ul.Okopowa 7,
80-819 Gdańsk
BIC: PPAB PLPK
nr konta w PLN: 29 1600 1303 1849 0332 9000 0001
w systemie IBAN: PL29 1600 1303 1849 0332 9000 0001
Brak potwierdzenia i przedpłaty rozumiemy jako wycofanie się z udziału w rekolekcjach. Zabieg ten pozwala nam przyjąć określoną ilość osób bez niepotrzebnego blokowania miejsc. Dziękujemy za zrozumienie.
ZAPISY:
telefonicznie: +48 609 113 117
e-mail: biuro [AT] dmk [DOT] pl