Najczęściej czytane
Antidotum – rzecz o księdzu Blachnickim
22 marca 2024 roku w kościele pw. Świętej Trójcy w Gdańsku odbyło się pierwsze wydarzenie z cyklu „Antidotum – rzecz o księdzu Blachnickim” – widowisko słowno-muzyczne o kapłanach niezłomnych wobec bezpieki komunistycznej „Byśmy byli jedno”.
– Bez Kościoła katolickiego, bez takich duchownych jak Jan Paweł II, kardynał Stefan Wyszyński czy ks. Franciszek Blachnicki polskiej niepodległości nie dałoby się odzyskać. Nie udałoby się obalić systemu komunistycznego – podkreślił dr Karol Nawrocki, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Ideą cyklu „Antidotum” zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej oraz franciszkański Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku w dniach 22– 23 marca 2024 roku, było przedstawienie sylwetki ks. Franciszka Blachnickiego oraz nakreślenie sytuacji Kościoła katolickiego w realiach życia powojennej Polski.
Przed koncertem dr Karol Nawrocki wręczył złoty medal Reipublicae Memoriae Meritum o. Markowi Kiedrowiczowi.
– Odznaczenia Reipublicae Memoriae Meritum przeznaczone są dla tych wszystkich, którzy budują republikę pamięci, rzeczpospolitą wspólną, świadomą swojej przeszłości, ale też myśląca o przyszłości. Z całą pewnością taką osobą jest o. Marek Kiedrowicz, który od kilkunastu lat jest wszędzie tam, gdzie potrzebuje go Pan Bóg, ale też tam, gdzie potrzebuje go prawda o polskiej historii. – podkreślił dr Nawrocki.
O. Marek Kiedrowicz od wielu lat angażuje się w działania mające na celu propagowanie patriotyzmu oraz przybliżenie historii Polski młodzieży dzięki służbie w ZHP jako Kapelan Chorągwi Gdańskiej.
Wyjazdy do miejsc związanych z ważnymi dla Polski wydarzeniami – zarówno na wschodzie Europy (Katyń, Charków, Miednoje, Bykownia, Kuropaty, Kamieniec Podolski, Lwów, Wilno, Huta Pieniacka) jak i na zachodzie (Monte Cassino, Bolonia, Loreto, Normandia, Mont Ormel, Breda, Gandawa, Oberlangen, Haaren-Maczków, Wilhelmshaven) dają wiedzę i doświadczenie, którym chętnie dzieli się z innymi przy okazji prelekcji, spotkań, lekcji i wykładów.
Medal Reipublicae Memoriae Meritum ustanowiony został w 2015 roku przez Instytut Pamięci Narodowej, aby docenić tych wszystkich, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.
W drugim dniu wydarzenia w kościele Świętej Trójcy w Gdańsku ks. bp Piotr Przyborek przewodniczył Mszy świętej w intencji beatyfikacji Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Następnie w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury odbyły się konferencje i pokazy filmowe, które miały dać szerszy kontekst do poznania współczesnej historii. Tytuł cyklu Antidotum był przyczynkiem do rozmowy na temat współczesnych autorytetów oraz próbą znalezienia odtrutki na zło tego świata. Było to też bezpośrednie nawiązanie do otrucia księdza Franciszka Blachnickiego, którego wynikiem była jego przedwczesna śmierć.
O tym wątku opowiadali zaproszeni goście – dziennikarka Anita Gargas, generał Andrzej Kowalski, dziennikarz Andrzej Urbański oraz historyk Instytutu Pamięci Narodowej dr Daniel Gucewicz.