Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Apel do Prezydenta o nadanie Orderu Orła Białego o. Maksymilianowi Kolbemu i Rodzinie Ulmów

Utworzono: 09-07-2024

Minister Prowincjalny Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce (Franciszkanów) wraz z Radą Prowincjalną zwrócił się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o nadanie najwyższego odznaczenia państwowego, Orderu Orła Białego bohaterom II wojny światowej, Ojcu Maksymilianowi Kolbemu i Rodzinie Ulmów. Poparł tym samym apel w tej sprawie zakonników skupionych w Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Oto treść listu:

Szanowny Panie Prezydencie,

Odpowiadając na apel zakonników skupionych w Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce zwracamy się do Pana Prezydenta o nadanie najwyższego odznaczenia Państwowego, Orderu Orła Białego bohaterom II wojny światowej, Ojcu Maksymilianowi Kolbemu i Rodzinie Ulmów.

Bezpośrednim motywem prośby jest sekwencja wydarzeń związanych z usunięciem ze stałej wystawy w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku obiektów upamiętniających św. Maksymiliana Marię Kolbego, błogosławioną rodzinę Ulmów oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. 

Te wydarzenia i wypowiedziane wówczas słowa zdają się narzucać dyskursowi społecznemu w Polsce bardzo niebezpieczny kierunek sugerujący, że bycie katolikiem i kierowanie się ewangelicznymi wartościami stanowi powód do wykluczenia ze zbiorowej pamięci narodu i jakąś wstydliwą przywarę, która nie przystoi współczesnym ludziom. Dlatego prosimy Pana Prezydenta o podjęcie inicjatywy, która zapobiegnie temu szkodliwemu rozwojowi wydarzeń.

Z wyrazami należnego szacunku i modlitewną pamięcią.

o. Wojciech Kulig
Minister Prowincjalny Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Polsce (Franciszkanów)

wraz z Radą Prowincjalną
o. Robert Wołyniec
o. Piotr Matuszak
br. Robert Kozielski
o. Stanisław Piankowski
o. Stanisław Kreft
o. Piotr Pliszka

 

 

Przejdź do góry strony