Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Cuda, cuda ogłaszają!

Utworzono: 08-01-2020

Po raz ósmy ulicami Gdyni przeszedł Orszak Trzech Króli, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”. Tak jak przed rokiem, organizatorem Orszaku był Franciszkański Sekretariat Misyjny.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił o. Piotr Matuszak OFMConv.

Wyjątkowym gdyńskim akcentem w tym roku był fakt, że Trzej Królowie poruszali się łodzią, którą udostępniła Akademia Marynarki Wojennej wraz z asystą podchorążych. W korowodzie wzięli udział też przedstawiciele Kaszubskiego Forum Kultury.

Na trasie barwnego i radosnego korowodu, w którym licznie uczestniczyli mieszkańcy Gdyni, czekały na Trzech Króli scenki biblijne, w tym spotkanie z Herodem, etiuda w Karczmie, a także walka dobra ze złem. Celem wędrówki była stajenka w kościele franciszkanów, gdzie królowie pokłonili się i złożyli dary Jezusowi. Tam też odbyły się jasełka i tradycyjnie wszyscy odśpiewali gdyńską Pastorałkę. Na wszystkich uczestników Orszaku czekał na koniec słodki poczęstunek z piekarni Piotra Gotowały.

Podczas całego wydarzenia trwała, tak jak w latach ubiegłych, zbiórka na Dom Hospicyjny dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”.

Dzisiaj mieliśmy cudowną okazję towarzyszyć Trzem Królom, którzy pielgrzymowali do żłóbka narodzonego Chrystusa. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim gdynianom za tak licznie uczestnictwo w Orszaku. Mimo że na dworze było zimno, myślę, że idąc w tym tłumie wszyscy czuliśmy ciepło serc i wzajemnie ogrzewaliśmy się dobrem. Niech te chwile cieszą nas przez cały rok – mówił podczas uroczystości Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Na zakończenie br. Robert Kozielski OFMConv, organizator gdyńskiej edycji Orszaku, podziękował Miastu Gdynia oraz współorganizatorom, którymi byli: Rodzina państwa Matuszczak, Szkoła Podstawowa nr 23, Katolicka Szkoła im. św. Rodziny – Nazaretanek, Zespół Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki – Jezuitów, Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II, Hospicjum dla Dzieci św. Wawrzyńca, Akademia Marynarki Wojennej, Katolickie Amatorskie Centrum Kultury. Jednocześnie zaprosił wszystkich do wspierania misji franciszkańskich i jeszcze liczniejszego uczestnictwa w Orszaku w przyszłym roku.

Przejdź do góry strony