Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Domasławice: poświęcenie kościoła

Utworzono: 26-05-2013

W oddalonych kilka kilometrów od Darłowa Domasławicach 25 maja 2013 r. odbyła się uroczystość poświęcenia kościoła i konsekracji ołtarza. Kościołem od samego początku opiekują się franciszkanie z darłowskiej parafii, dla której kościół p.w. św. Józefa w Domasławicach jest kościołem filialnym, stąd też franciszkanie właśnie byli gospodarzami świętowania. O godz. 12.oo rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył J. Eks. ks. bp Krzysztof Zadarko z Koszalina. Wraz z nim w uroczystości wzięli udział: Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski, proboszcz z Darłowa o. Stanisław Piankowski, o. Krzysztof Szachta posługujący w Domasławicach, wieloletni proboszcz w Darłowie o. Janusz Jędryszek, proboszcz z Darłówka o. Grzegorz Piśko. Marek Marcinkowski, o. Stefan Malandy, o. Andrzej Mielewczyk, o. Łukasz Śliwiński, a także ks. Eugeniusz Gnibba. Nie zabrakło także władz; obecni byli: Starosta sławieński Wojciech Wiśniowski, Wójt gminy Darłowo Franciszek Kupracz, Sołtys Dorota Dąbska, Dyrektor Szkoły Morskiej w Darłowie Artur Hamerling oraz radni z gminy.

Na samym początku zebrani w kościele poznali historię powstania świątyni. Wspomniani zostali wszyscy ojcowie, którzy posługiwali w Domasławicach, a także osoby świeckie, które miały swój wkład w powstanie nowego domu Bożego. Po rysie historycznym zebranych powitał o. Stanisław Piankowski, po nim zaś ks. Biskupa przywitali przedstawiciele parafii.

Następnie ks. Biskup poświęcił wodę, a nią wiernych, ściany świątyni i nowy ołtarz.

W swej homilii ks. Biskup przytoczył smutną historię pewnego kościoła w diecezji kolońskiej w Niemczech, który przestał pełnić funkcje sakralne i został sprzedany w prywatne ręce. Dla osób, które budowały ową świątynię i modliły się w niej było to bardzo bolesne doświadczenie. Ale jednocześnie wydarzenie to ukazało ich głęboką świadomość potrzeby kościoła i wiarę. Ks. Biskup zachęcał zebranych, by sami dziś także stawiali sobie pytanie o swą wiarę. Nawiązując do Ewangelii ks. Biskup postawił każdemu uczestnikowi liturgii pytanie: „Kim jest dla Ciebie Jezus?” Dodał, że kościół w Domasławicach jest świadectwem wiary mieszkańców. „Jesteście skałą, jesteście Kościołem, a ten Kościół jest niezniszczalny” – głosił ks. Biskup.

Po wyznaniu wiary nastąpiły obrzędy konsekracji ołtarza. Zgodnie ze zwyczajem w ołtarzu umieszczone zostały relikwie świętego (św. Maksymiliana). Ks. Biskup odmówił modlitwę konsekracyjną po czym okadził ołtarz, a następnie namaścił krzyżmem św. Ołtarz został pięknie przystrojony i tak przygotowany do Eucharystii. Kolejnym znakiem było zapalenie świec na ołtarzu oraz świateł w kościele.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał o. Prowincjał Jan. Zachęcał wiernych, by dbali o swój kościół podkreślając, że samo wybudowanie go było wielką łaską daną od Pana Boga. Przypomniał, że za każdym razem, kiedy wychodzi się po liturgii z kościoła wynosi się ze sobą kawałek nieba.

Po błogosławieństwie zebrani przeszli przed kościół, gdzie nastąpiło odsłonięcie nowego krzyża na grobie nieznanego radzieckiego żołnierza. Kwiaty złożyli przedstawiciele Szkoły Morskiej z Darłowa i Kaliningradu.

Śpiew w czasie liturgii animował chór z darłowskiej świątyni.

Po uroczystościach wszyscy zaproszeni zostali na obiad do pobliskiej świetlicy.

Przejdź do góry strony