Najczęściej czytane
Dzień Wspólnoty Oazy Wielkiej Sychem 2021
W 13 dniu rekolekcji oazowych, 27 lipca, u Królowej Kaszub w Sianowie odbył się Dzień Wspólnoty franciszkańskiej Oazy Wielkiej Sychem. Zgromadził nie tylko uczestników trwających rekolekcji, moderatorów i animatorów, ale także członków Domowego Kościoła, rodziny uczestników i osoby, które należały kiedyś do Ruchu Światło-Życie, a które dalej czują się z nim związane.
Wspólne spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty i prezentacją poszczególnych ośrodków, które w tym roku mieszczą się w miejscowościach Tuchlino, Lisie Jamy i Kamienica Szlachecka. Grupy tradycyjnie przygotowały transparenty nawiązujące do tematyki przeżywanych rekolekcji. W tym roku moderatorami odpowiednio są o. Bartłomiej Ewertowski, o. Paweł Zieńkow oraz o. Karol Wesołowski, moderator prowincjalny ds. Ruchu Światło-Życie. Wśród kadry nie zabrakło kleryka br. Wojciecha, braci postulantów i sióstr franciszkanek z Rodziny Maryi, s. Ewy, s. Karoliny i s. Magdy.
Kulminacyjnym punktem spotkania była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek. Z ramienia Prowincji obecni byli wikariusz prowincjalny o. Andrzej Lengenfeld, ekonom o. Bogdan Wroński oraz proboszcz Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku o. Robert Wołyniec.
Ks. Marek w wygłoszonej homilii przywołał swoją wizytę w Sianowie sprzed 20 lat, gdy także uczestniczył w Dniu Wspólnoty. Nawiązując do sensu przystąpienia do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka mówił, że Pan Bóg chce zewnętrzych znaków, chce naszego świadectwa wobec innych. Jeżeli jesteśmy posłuszni Panu Jezusowi, to On nas przez życie poprowadzi. To On, mimo naszych słabości, uczyni z nas swoje narzędzia – mówił odnosząc się do Ewangelii.
Po Mszy Świętej wszyscy obecni zebrali się na wspólnym świętowaniu, czyli agapie. Była to okazja do wymienienia się doświadczeniami minionego czasu, ale też przywołania wspomnień przez byłych uczestników rekolekcji.
O godz. 15:00 nastąpiła Godzina Odpowiedzialności, czyli nabożeństwo przyjęcia nowych kandydatów i członków do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Jest to oddane Niepokalanej dzieło zainicjowane przez Sługę Bożego księdza Franciszka Blachnickiego, bezpośrednio związane z podjęciem dobrowolnej abstynencji od alkoholu i modlitwą w intencji osób zniewolonych nałogami. Po Liturgii Słowa swoim świadectwem zaangażowania w KWC podzieliło się młode małżeństwo, Maria i Bogdan Szutowiczowie. Słowo wygłosił o. Bartłomiej, po czym odbyło się uroczyste przystąpienie osób chętnych do dzieła Krucjaty i końcowe błogosławieństwo.