Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Ekwador: wiadomości dotyczące formacji

Utworzono: 08-02-2021

W obecnym roku akademickim udało się wznowić działalność seminarium delegatury prowincjalnej w Ekwadorze, należącej do naszej prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego.

W czasie wakacji przeżywaliśmy odnowienie ślubów zakonnych br. Gabriela Javiera Montenegro Pabón (27 lipca 2020 r.), a w sierpniu nasi dwaj klerycy rozpoczęli kolejny semestr studiów.

Dnia 5 października przeprowadziliśmy się do domu seminaryjnego w Quito, który nasza misja otrzymała 10 lat temu dzięki pomocy kustodii prowincjalnej św. Maksymiliana M. Kolbego w Kanadzie (ostatnio był tu postulat). Czekaliśmy na przyjazd braci z kustodii prowincjalnej NMP z Coromoto w Wenezueli, ale pandemia uniemożliwiła im studiowanie w Quito.

Dzięki pomocy sekretariatu misyjnego prowincji gdańskiej i br. Roberta Kozielskiego otrzymaliśmy rowery dla seminarzystów i dla współpracowników naszej misji: 25 rowerów na 25-lecie naszej obecności w Ekwadorze. Wszyscy byliśmy mile zaskoczeni niespodziewanym prezentem z Polski.

W dniach 18-20 grudnia wyruszyliśmy na misję do wioski w parafii Julio Andrade. Nasi parafianie z Quito zaprosili nas na swoją hacjendę, gdzie – pośród wzgórz andyjskich – zajmują się hodowlą krów i uprawą ziemniaków. Krajobraz jest tam bardzo malowniczy, a między pagórkami i dolinami kryją się liczne osady. Ludzi nie ma tu wielu, a kaplice odwiedzane są przez księdza z parafii raz w miesiącu. Nasi gospodarze przyjęli nas bardzo miło. Seminarzyści mogli pomóc w gospodarstwie, a wieczorem zasiedliśmy wokół ogniska. Po Mszy św. wierni obdarowali nas marchwią i ziemniakami.

W dniach 15-17 stycznia 2021 r. udaliśmy się z promocją powołaniową i ewangelizacją na kolejną misję, tym razem do Alor w parafii Bolivar. Jest to wioska na „końcu świata”. Właściwie jest to miejsce odcięte od świata. Jest tu cicho i spokojnie. W wiosce mieszka około 300 osób, które żyją z uprawy warzyw i owoców. Na sobotnią Mszę św. przychodzą prawie wszyscy. Potem po wiosce odbywa się procesja z Dzieciątkiem Jezus. Nasi klerycy mieli okazję poprowadzić katechezę i zabawy dla dzieci. Na szczęście ograniczenia nie zabraniają spotkań w kościołach i niewielkich zebrań na wioskach.

Dnia 19 stycznia profesję zakonną odnowił br. Oscar David Gaón Martinez, a 30 stycznia bracia klerycy zostali wprowadzeni w posługę lektoratu. Jest to dla nas wielka radość, gdyż ostatnim naszym powołaniem był br. Franklin David Samaniego Gonzales, który otrzymał święcenia kapłańskie 7 lat temu.

o. Michał Sabatowski

Przejdź do góry strony