Skocz do głównej treści strony
Prowincja

FEMO: doroczne spotkanie

Utworzono: 27-10-2020

20-21 października 2020 r. w Krakowie odbyło się doroczne zebranie plenarne Federacji Europy Środkowo-Wschodniej Zakonu Franciszkanów. Spotkanie przebiegało w trybie hybrydowym – mieszanym (zdecydowana większość uczestniczyła online, jedynie trzy osoby dotarły do Krakowa). Obecni byli: definitor generalny z Włoch, wyżsi przełożeni z Polski, Czech, Rosji, Słowacji i Ukrainy oraz delegaci prowincjalni z Uzbekistanu, Białorusi, Litwy, Węgier i Bułgarii.

Z braćmi połączył się minister generalny o. Carlos Trovarelli, który w tym czasie przebywał w Korei Południowej. Skierował do członków Federacji pozdrowienia, przesłanie oraz postawił wiele pytań pod refleksję. Zapewnił, że się modli za wszystkich braci w zakonie, których dotkliwie dotknęła pandemia koronawirusa, a także za Białoruś, która doświadcza trudnego czasu społeczno-politycznego, i za nowo wyświęconego biskupa o. Mikołaja Dubinina z Rosji.

Z uznaniem mówił o Federacji Europy Środkowo-Wschodniej. Docenił, że FEMO charakteryzuje się misyjnym entuzjazmem; pasją dla Królestwa Bożego i dla tradycji franciszkańskiej, zarówno w dużych, jak i mniejszych jurysdykcjach; pasją dla misji, dla apostolstwa, dla głoszenia. Zaprosił FEMO do refleksji nad stylem życia.

O. Carlos Trovarelli życzył członkom FEMO wszelkiego dobra, i wyraził nadzieję na dynamizm, generujący nowe rzeczywistości: nowe style życia i misji; nowe obecności, nowe procesy wewnętrzne; nowy impuls misyjny; odnowione zaufanie do działania Ducha Bożego; odnowione przeżywanie bycia uczniami Pana.

Przewodniczący FEMO o. Marian Gołąb zaprosił na spotkanie z członkami federacji przedstawicieli wybranych urzędów i sekretariatów Kurii Generalnej w Rzymie. O swoich obowiązkach, zamierzeniach, praktycznych rozwiązaniach mówili: prokurator generalny i członek prokuratorii generalnej; sekretarz generalny ds. animacji misyjnej i koordynator biura ds. projektów; poborca generalny; i sekretarz generalny ds. formacji.

Członkowie FEMO wybrali nowego wiceprzewodniczącego FEMO. Został nim prowincjał gdański o. Wojciech Kulig. Wybrali też nowego sekretarza ds. formacji Federacji, którym będzie duszpasterz i pedagog o. dr Robert Zbierański z prowincji gdańskiej.

Kapituła generalna z 2019 r. zdecydowała że podczas sześciolecia 2019-2025 każda federacja Zakonu będzie promować refleksję nad zagadnieniami kryzysu społeczno-ekologicznego, że w tym czasie zostaną pogłębione zasadnicze myśli encykliki papieża Franciszka Laudato si’ i przeanalizowane sposoby mające na celu umocnienie wspólnej świadomości ekologicznej; że każda jurysdykcja Zakonu ustali lokalne kryteria dotyczące sprawiedliwości i zrównoważonego rozwoju środowiska naturalnego w celu oceny i następnie zarządzania własnymi zasobami finansowymi i nieruchomościami. Federacja Europy Środkowo-Wschodniej do pomocy w realizacji tej uchwały chce zaprosić przewodniczącego Ruchu Ekologicznego Świętego Franciszka z Asyżu (REFA) o. Stanisława Jaromiego.

Na początku grudnia odbędzie się zebranie online członków FEMO poświęcone tematyce „nawrócenia ekologicznego”, a następne zebranie plenarne zostało zaplanowane w Wilnie 18-23 października 2021 r.

o. Jan Maria Szewek / franciszkanie.pl

Przejdź do góry strony