Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Franciszkanie w Wilnie planują kolejne projekty

Utworzono: 24-01-2020

Centrum Kultury i Duchowości działające w klasztorze franciszkańskim w Wilnie planuje działalność na bieżący rok. Zaprasza na rekolekcje tematyczne, konferencje naukowe i spotkania ze specjalistami, między innymi konsultacje z psychologiem. Centrum jest otwarte dla wszystkich.

O działalności Centrum i planowanych spotkaniach można się dowiedzieć z Facebooka „VšĮ Vilniaus kultūros ir dvasingumo centras / Centrum kultury i duchowości”. O. Marek Dettlaff, gwardian klasztoru i rektor kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wilnie opowiedział o tegorocznych planach Centrum Kultury i Duchowości.

W tym roku odbędzie się kilkanaście sesji rekolekcyjnych. Planowane są specjalistyczne rekolekcje dla zmagających się z depresją. Niewykluczone, że podobnie jak w ubiegłym roku odbędą się spotkania dla osób cierpiących na bulimię i anoreksję. Dzięki Polskiej Fundacji Narodowej realizowane są kolejne projekty: historyczna szopka betlejemska, odbudowa organów barokowych, otwarcie Muzeum Chrztu Litwy.
Obecność franciszkanów w Wilnie sięga XIV wieku, a kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najstarszych w mieście. Posługa kapłańska franciszkanów na Litwie wiąże się z wieloma tragicznymi wydarzeniami, m.in. straceniem pierwszych braci w Wilnie, co upamiętniają krzyże na Górze Trzykrzyskiej.

Muzeum Chrztu Litwy, które znajdzie się pod prezbiterium kościoła, będzie muzeum multimedialnym. Na interaktywnych galeriach znajdą się informacje o tym, że to franciszkanie przynieśli chrześcijaństwo na Litwę. Znajdą się tu też takie eksponaty, jak stare ornaty, książki pochodzące z klasztoru franciszkańskiego w Wilnie oraz z innych klasztorów.

O. Marek Dettlaff dziękuje ofiarodawcom, którzy przyczynili się do finansowania remontu kościoła i części budynków klasztornych, które w czasach sowieckich pełniły rolę magazynów. W tym roku planowane są dalsze prace remontowe związane z ogrzaniem kościoła. Ma być wykonany projekt systemu ogrzewania. W roku bieżącym ma być sfinalizowany plan ogrzania prezbiterium i muzeum, w przyszłym natomiast zostanie ukończony projekt systemu ogrzewania całego kościoła.

Przejdź do góry strony