Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Franciszkanie wracają do Inowrocławia

Utworzono: 07-09-2016

20 maja 1819 roku franciszkański klasztor w Inowrocławiu został zamknięty decyzją króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III. 27 sierpnia 2016 r. – na zaproszenie prymasa Polski – ks. abpa Wojciecha Polaka – synowie św. Franciszka – po prawie dwustu latach – powrócili do tego kujawskiego miasta.

Inowrocławski konwent był jednym z pierwszych na ziemiach polskich, po Krakowie i Wrocławiu. Ufundował go książę kujawski Kazimierz w 1237 r. Dla franciszkanów miejsce to ma duże znaczenie, także dlatego, że to właśnie tu zapadały ważne decyzje polityczne czy militarne.

Ks. abp Wojciech zaproponował braciom z Prowincji św. Maksymiliana przejęcie parafii Świętego Krzyża, na co ci odpowiedzieli z radością.

Uroczyste przekazanie odbyło się w ciepłe, sierpniowe popołudnie. Franciszkanów reprezentował Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski, któremu  towarzyszyli bracia z wielu klasztorów, a przede wszystkim zakonnicy, którzy mieli zamieszkać w Inowrocławiu – o. Daniel Pliszka (proboszcz), o. Tomasz Witosławski i o. Piotr Okrój. Na Mszy św. obecni byli także kapłani z dekanatu oraz władze samorządowe. Kościół, który znajduje się nieopodal miejsca, gdzie niegdyś stał franciszkański klasztor, zapełnił się wiernymi.

„Ufam, drodzy Bracia i Siostry, że z otwartymi ramionami przyjmiecie Braci Mniejszych Konwentualnych i sprawicie, że na gościnnej inowrocławskiej ziemi szybko ponownie poczują się jak w domu. Wyrażam również nadzieję, że obecność duchowych synów św. Franciszka z Asyżu przyczyni się do odnowienia i ożywienia wiary mieszkańców Inowrocławia oraz całego regionu” – powiedział ks. prymas podczas uroczystej Eucharystii.

Zaś o. prowincjał Jan w swej homilii zaznaczył: „Nie mamy srebra, ani złota. Przychodzimy z orędziem Ewangelii, z posłuszeństwem Kościołowi, z franciszkańską prostotą i radością, aby Wam służyć, aby być dla Was, aby razem z Wami zmierzać do Królestwa Bożego, aby razem z Wami dzielić radości i bóle”.

Zebrani w świątyni byli świadkami niecodziennych obrzędów – przekazania kluczy do kościoła i budynków parafialnych nowemu proboszczowi, o. Danielowi, modlitw przy najważniejszych miejscach związanych ze sprawowaniem liturgii, a więc przy ambonie, ołtarzu i miejscu przewodniczenia – tam ks. prymas Wojciech zachęcał o. Daniela do gorliwego wypełnienia posługi duszpasterza, na co ten odpowiadał z żarliwą gotowością.

Po liturgii franciszkanów z radością przywitały władze miejskie i samorządowe (pan prezydent, władze powiatu i gminy), a także wspólnoty parafialne 9m.in. Bracia z Towarzystwa św. Wojciecha, rada duszpasterska, Caritas, Żywy Różaniec).

Strona franciszkanów w Inowrocławiu: www.inowroclaw.franciszkanie.pl

Przejdź do góry strony