Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Gdańsk: Regionalny Dzień Skupienia MI

Utworzono: 14-03-2011

W sobotę pierwszego tygodnia Wielkiego Postu (12 marca 2011 r.) Rycerze Niepokalanej z Gdańska Brzeźna, Gdańska Suchanino i Świętej Trójcy zebrali się w kościele rektorskim Świętej Trójcy przy klasztorze o. Franciszkanów w Gdańsku, na Regionalny Dzień Skupienia. Pragnąc przez modlitwę i uczestnictwo w Eucharystii przygotować się do godnego przeżycia okresu Wielkiego Postu i radosnego przeżycia Zmartwychwstania Pańskiego.

Uroczyste spotkanie rozpoczęło się o godzinie 1000. Zostaliśmy radośnie powitani przez o. Piotra Pliszkę Gwardiana Klasztoru, naszego asystenta, oraz przez wspólnotę R.N. Św. Trójcy, gospodarzy spotkania. Około czterdziestu Rycerzy w skupieniu wysłuchało słowa wprowadzenia w temat: „Sakrament Pokuty i Pojednania”. Następnie w kaplicy św. Anny, przed obrazem Matki Bożej Miłosiernej odśpiewaliśmy godzinki ku czci Niepokalanej. Podzieleni na grupy robocze, staraliśmy się odpowiedzieć na pytania dotyczące sakramentu pokuty. Potem uczestniczyliśmy w Eucharystii, której przewodniczył o. Piotr Pliszka. Słowo Boże wygłosił o. Roman Zioła, dyrektor Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana. Ojciec Roman mówił o akceptacji krzyża, który niesiemy oraz że św. Maksymilian był w bunkrze głodowym aby krzyk rozpaczy zamkniętych tam ludzi zamienić na obecność żywego Boga. Mówił też, że sakrament pokuty to obmycie z brudu grzechu i przywdzianie białej szaty.

Po Mszy Świętej do godz. 1400 adorowaliśmy Jezusa w Przenajświętszym Sakramencie modląc się w ciszy oraz słuchając Słowa Bożego czytanego przez o. Piotra. Ojciec Piotr wygłosił katechezę o sakramencie pokuty. Mówił tak, cytuję: „Nie wyniszczycie grzechu nie dotykając korzeni, które powstały w dzieciństwie i wieku dojrzewania. Chrystus umierając na krzyżu za nas dotyka i niszczy korzenie naszego grzechu. Idąc do spowiedzi nie przygotowany biorę tylko <prysznic> a nie zanurzam się w źródle przebaczenia i miłości Bożej… Tylko w spowiedzi szczerej, poprzedzonej modlitwą i rachunkiem sumienia, mogę uzyskać przebaczenie. Mam pamiętać, że w konfesjonale obecny jest Chrystus. Po spowiedzi konieczne jest zadośćuczynienie, czyli naprawienie zła wyrządzonego bliźniemu.” O godzinie 1500 modliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia i tak ubogaceni duchowo i umocnieni błogosławieństwem o. Piotra rozeszliśmy się do naszych codziennych zajęć.

Chwała Panu
Rycerka Niepokalanej

Przejdź do góry strony