Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Gdańsk: zakończenie Jubileuszu 800 lat

Utworzono: 03-12-2009

W I niedzielę adwentu w kapucyńskim kościele św. Jakuba w Gdańsku odbyła się Eucharystia kończąca rok Jubileuszu 800 lat charyzmatu franciszkańskiego. Mszy św. przewodniczył J. Eks. ks. Abp Leszek Sławoj Głódź. Wokół ołtarza zebrali się bracia z trzech gałęzi franciszkańskich: kapucyni, bracia mniejsi i bracia mniejsi konwentualni. Naszą wspólnotę reprezentował Minister Prowincjalny, o. Adam Kalinowski wraz z braćmi z konwentu gdańskiego, gdyńskiego i gnieźnieńskiego (obecny był także o. Kamil z Niemiec); braci mniejszych reprezentował o. o. Tyberiusz Wiesław Nitkiewicz OFM – Definitor, Gwardian, Proboszcz i Kustosz Sanktuarium w Wejherowie wraz z braćmi; gospodarzem był o. Piotr Nowak i wspólnota kapucyńska. Wraz z zakonnikami modliły się siostry zakonne i bracia i siostry z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz wierni zebrani w kościele św. Jakuba

Spotkanie rozpoczęło się nabożeństwem o godz. 17.30, które poprowadził niezwykle dynamicznie, głosząc Słowo zachęty o. Piotr, gwardian kapucyńskiego klasztoru. Po nabożeństwie rozpoczęła się Eucharystia. Ks. Arcybiskup w swej homilii odniósł słowa Ewangelii (“podnieście głowy i nabierzcie ducha…”) do synów i córek św. Franciszka, do tych, którzy żyją jego charyzmatem zachęcając, by stawali się mocni w Bogu. Mówiąc o jubileuszu 800 lat nazwał go “pięknym i wielkim”; “o nim mówią wieki”, dodał. Metropolita wspomniał, iż przed laty miał okazję być na premierze – wraz z Janem Pawłem II – filmu Franco Zefirellego o św. Franciszku, filmu bardzo wzruszającego. Spoglądając na zebranych zakonników, siostry zakonne i świeckich mowił: “Franciszek, na wzór Chrystusa, ogołocił samego siebie i poślubił Panią Biedę. Stał się świadkiem i zwiastunem Ojca, który jest w niebie. Znakiem tamtych czasów; i nie tylko: znakiem każdego pokolenia, bo przeszedł przez ten czas i przez ziemię i idzie dalej w Was, przez Was, w synach i córach św. Franciszka, poprzez Wasze świadectwo.” Odwołując się do adwentu, który właśnie się rozpoczyna, ks. Arcybiskup wezwał zebranych, by uczyli się czuwać, skoro całe nasze życie jest i ma być czuwaiem na powrót naszego Pana. Zachęcał też, by dziękować Bogu za charyzmat franciszkański i powołanie, jakim Bóg obdarza.

W trakcie liturgii śpiew animowała schola młodzieżowa, która pięknie grając i śpiewając pomagała wszystkim się modlić. Na zakończenie Mszy św. Minister Prowincjalny, o. Adam wygłosił słowo podziękowania. Po nim jeszcze kilka słów skierował do wszystkich ks. Arcybiskup. Mówił m.in. o tym, że przed laty o mało co nie został franciszkaninem; złożył już bowiem papiery do Niepokalanowa, jednakże ostatecznie wybrał inną drogę powołania. Zachęcił franciszkanow trzech gałęzi do trwania w jedności.

Po liturgii zebrani przeszli do gościnnego „Klubu pod kapturem” mieszczącego się w kapucyńskim klasztorze. Tam czekały już kawa, herbata i ciasto, które – po błogosławieństwie ks. Metropolity – szybko znikały…

Ta piękna uroczystość, która kończy obchody Jubileuszu 800 lat charyzmatu franciszkańskiego jest znakiem, że duchowi synowie św. Franciszka dobrze przeżyli ten  jubileuszowy i wspólnie chcą i potrafią dziękować Bogu za swego duchowego patrona.

Strona kapucyńskiej wspólnoty w Gdańsku

Posłuchaj:

Powitanie o. Piotra

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Przejdź do góry strony