Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Gdynia: Czwarty Król

Utworzono: 07-01-2011

Jak wyglądała uroczystość Objawienia Pańskiego, którą nazywamy popularnie świętem Trzech Króli, u Ojców Franciszkanów na Wzgórzu św. Maksymiliana w Gdyni? Oprócz Eucharystii, które sprawowane były w porządku niedzielnym oraz błogosławieństwa kredy i kadzidła, można (jak w każdą niedzielę i święto w styczniu) odwiedzić szopkę, a właściwie szopki — znajdującą się w kościele górnym w Sanktuarium św. Maksymiliana oraz w kościele dolnym – szopkę ruchomą.

Szopka w górnym kościele zyskała już sobie wśród parafian i mieszkańców Gdyni pewną sławę, bowiem w każdą niedzielę po Mszy św. z udziałem dzieci (godz. 11.3o) na najmłodszych i ich rodziców czeka niespodzianka — postać związana z danym dniem, z liturgią Słowa. 6 stycznia – co łatwo przewidzieć – był to król. Co prawda jeden, ale za to jaki! Ubrany w królewskie szaty, z berłem w dłoni, a na dodatek… całkiem żywy! Tradycyjni królowie grzecznie stali cały czas w szopce, niosąc ze sobą dary dla Dzieciątka. Franciszkański król sprawdził wiadomości dzieci na temat święta, zaśpiewał z nimi także kolędy. Na koniec spotkania w szopce dzieci otrzymały upominki. Dla zupełnie malutkich gości przewidziano specjalne miejsce – dywan, a na nim cała góra klocków, którymi po Mszy św. dzieci mogły bawić się do woli, podczas gdy ich starsze rodzeństwo rozmawiało z królem. Później król poprowadził wszystkich do dolnego kościoła w niezwykłej procesji – niczym przed wiekami Mędrcy ze Wschodu zdążający do Betlejem.

Poprzedniej niedzieli dzieci odwiedził… anioł! Za tymi ciekawymi postaciami ukrywa się bardzo lubiany w parafii br. Łukasz, który na co dzień zajmuje się kościołem i zakrystią, jednak w świątecznym czasie zmienia się w różne postaci! Ciekawe kogo zobaczymy w najbliższą niedzielę?

Wszystkich serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszych szopek.

Film o Czwartym Królu na FranciszkanieTV

Zdjęcia na stronie gdyńskich franciszkanów

Więcej o franciszkańskich szopkach w Gdyni

Przejdź do góry strony