Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Gdynia: obchody maksymilianowskie

Utworzono: 29-05-2011

Siedemdziesiąta rocznica przewiezienia św. Maksymiliana do Oświęcimia – nastąpiło to 28 maja 1941 r. – uczczona została w gdyńskim kościele franciszkanów pod wezwaniem św. Antoniego skromną, ale piękną uroczystością. O godz. 17.oo w kaplicy św. Antoniego aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni, pan Tomasz i pan Mateusz, zaprezentowali fragmenty sztuki Kazimierza Brauna „Cela Ojca Maksymiliana”. Piękny tekst w aktorskiej interpretacji nadal porusza serca i wprawia we wzruszenie. Nie o same emocje jednak idzie – choć są one ważną częścią naszego życia – dlatego ciąg dalszy świętowania przeszło niejako w sposób naturalny w liturgię, która ma moc utrwalania w nas łaską tego, co dobre i ważne. Bezpośrednio zatem po wysłuchaniu sztuki odśpiewana została Litania Loretańska, a po niej wyruszyła procesja z relikwiami św. Maksymiliana, które niósł dziekan ks. Prałat Henryk Lew Kiedrowski.Procesja z kaplicy św. Antoniego przeszła do kościoła górnego. Tu o godz. 18.oo rozpoczęła się Eucharystia, w której wzięli udział – oprócz ojców z naszej parafii – ks. Edmund Skalski oraz przedstawiciel ojców jezuitów. Zaproszenie przyjęli także bracia z Gdańska, których reprezentował gwardian, o. Piotr Pliszka. Mszy św. przewodniczył ks. Dziekan, zaś homilię wygłosił ks. Skalski.

Na początek o. Jan proboszcz przypomniał wszystkim powód świętowania. Okazało się, że to nie tylko rocznica przewiezienia św. Maksymiliana do Oświęcimia, choć to rocznica dziś najważniejsza. Tegoż dnia bowiem została poświęcona nasza kaplica św. Antoniego. Także dokładnie 28 maja 30 lat temu zmarł ks. kard. Stefan Wyszyński. Mieliśmy więc za co Panu Bogu dziękować.

Po Mszy św. wszyscy procesyjnie udali się do Sanktuarium św. Maksymiliana, które mieści się w naszym kościele. Tu odmówiona została modlitwa okolicznościowa na Rok Kolbiański oraz można było zobaczyć wystawę „Święci rodzą świętych”. Chętni mieli możliwość zwiedzenia celi z czasów św. maksymiliana, która została przygotowana w starej części klasztoru.

Zdjęcia i pliki audio na stronie gdyńskich franciszkanów

Przejdź do góry strony