Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Generał z wizytą w seminarium

Utworzono: 20-01-2020

Generał franciszkanów o. Carlos Alberto Trovarelli OFMConv, podczas swojej pierwszej wizyty w Europie Środkowo-Wschodniej, odwiedził dwa polskie wyższe seminaria duchowne w Krakowie i Łodzi-Łagiewnikach. 

Do Łodzi przyjechał w towarzystwie asystenta generalnego FEMO (federacji Europy Środkowo-Wschodniej) o. Tomasza Lešnaka.

W trakcie wizyty goście zwiedzili seminarium oraz sąsiadujący klasztor i sanktuarium św. Antoniego. Spotkali się z braćmi klerykami oraz ich wychowawcami i profesorami.

Podczas spotkań z przełożonymi trzech polskich prowincji: o. Marianem Gołąbem (prowincjałem z Krakowa), o. Wiesławem Pyzio (prowincjałem z Warszawy), o. Wojciechem Kuligiem (prowincjałem-elektem z Gdańska), o. Tomaszem Ryłko (wikariuszem prowincjalnym z Gdańska) oraz sekretarzem ds. formacji FEMO o. Piotrem Szczepańskim debatowali m.in. na temat formacji początkowej w Polsce i na misjach.

Centralnym punktem wizyty była wieczorna Msza święta. Przewodniczył jej o. Tomasz Lešnak, a homilię wygłosił minister generalny. Podkreślał w niej konieczność nieustannego doskonalenia się w okazywaniu miłości i hojności żyjąc w rodzinie jaką jest Zakon. Te dwie cechy stanowią bowiem o naszej wiarygodności. – mówił o. Generał. W wygłoszonym Słowie zwrócił także uwagę na pokorę, która od początku wyróżniała charyzmat franciszkański.

Podczas wieczornej rekreacji wystąpił seminaryjny zespół Pokój i Dobro. Bracia śpiewali kolędy oraz zaprezentowali piosenki ze swojej najnowszej płyty.

Spotkanie zakończyło się uroczystym błogosławieństwem św. Franciszka udzielonym przez o. Generała oraz braterskim uściskiem z każdym z braci.

Zdjęcia – seminariumfranciszkanskie.pl

Przejdź do góry strony