Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Giovani verso Assisi w Gdańsku

Utworzono: 20-05-2010

Dziewięć miesięcy po międzynarodowym spotkaniu Giovani verso Assisi (młodzi ku Asyżowi), które odbyło się w mieście św. Franciszka w sierpniu 2009 r., uczestnicy tego wydarzenia zebrali się na trzydniowym spotkaniu w Gdańsku. Miasto to często nazywane jest „małym Asyżem”, bowiem tutaj właśnie co roku odbywają się międzynarodowe i mędzyreligijne spotkania „Asyż w Gdańsku” promujące i kontynuujące ideę papieża Jana Pawła II. Młodzież wraz z franciszkaninem o. Mateuszem Stachowskim, odpowiedzialnym ze strony prowincji za inicjatywę „Młodzi ku Asyżowi”, przez weekend przebywała w gdańskim Domu Pojednania i Spotkań im. Świętego Maksymiliana. Giovani verso Assisi w Gdańsku z jednej strony było wspominaniem chwil przeżytych w sercu pięknej włoskiej Umbrii, okazją do wspólnego oglądania zdjęć i filmów, ale także – i to przede wszystkim – było refleksją na ile asyskie spotkanie wpłynęło na dzisiejszą postawę i pracę w rodzinie, wspólnocie, parafii; innymi słowy: na ile udaje się korzystać z daru – talentu, skarbu, drogocennej perły, jakim z pewnością było spotkanie we Włoszech w codzienności. Młodzi ludzie, którzy przybyli z franciszkańskich parafii z Lęborka i Elbląga dzielili się swymi przemyśleniami. Szczególnie owocna była praca w grupach, która przy okazji pozwoliła ubogacać się wzajemnym doświadczeniem.

Pierwszego dnia, w piątek 7 maja, po kolacji uczestnicy zebrali się w kaplicy św. Anny na wspólne czuwanie ze św. Franciszkiem. Doniosłym momentem było zapalenie pięknej oliwnej lampy, którą w Asyżu, podczas Eucharystii na zakończenie międzynarodowego spotkania, o. Generał Marco Tasca przekazał braciom odpowiedzialnym za poszczególne narody: o. Mateusz otrzymał lampę dla Polski. To porcelanowe dzieło, ręcznie wykonane, było nie tylko wspaniałym znakiem podtrzymywania radości, pokoju, wspólnoty, których doświadczali uczestnicy Giovani verso Assisi, ale także ukazywało jedność ze wszystkimi uczestnikami mitingu w Asyżu i o. Generałem. Piątkowe czuwanie, oprócz katechezy o. Mateusza o wykorzystaniu talentu doświadczenia, które każdy na swój sposób otrzymał w mieście św. Franciszka, wypełnił wspólny śpiewa, który animował zaproszony specjalnie na tę okazję franciszkański zespół Taukers z Elbląga. W mrokach rozświetlanych światłem oliwnej lampy, u stóp krzyża franciszkańskiego młodzież trwała w dziękczynieniu za postać Świętego Biedaczyny. W takich chwilach czas przestaje mieć znaczenie i faktycznie wieczorne spotkanie nieco się przedłużyło, ale nikt z tego powodu nie narzekał…

Pozostałe dwa dni wypełniło – oprócz refleksji na temat wykorzystania asyskich wspomnień – modlitwa, Eucharystia, katecheza o znaku Tau, a także spotkanie z Ministrem Prowincjalnym o. Adamem Kalinowskim, zwiedzanie franciszkańskiego kościoła Świętej Trójcy (w rolę przewodnika wcielił się o. Tomasz Jank, Rektor kościoła, który nie tylko przekazał młodzieży wiedzę, ale przede wszystkim potrafił ukazać piękno i siłę franciszkańskiego ducha działającego przez wieki do dziś); młodzież spotkała się także z Dyrektorem Domu św. Maksymiliana, o Romanem Ziołą, który opowiedział o nowym franciszkańskim projekcie, jakim jest Wyspa Sobieszewska, a ściślej mówiąc Wyspa św. Franciszka. Spacery po mieści, śpiewanie i rekreacja dopełniły spotkania w Gdańsku. Jeszcze jednym miłym i ważnym akcentem łączącym w tych dniach Gdańsk z Asyżem był list, który specjalnie na tę okazję przysłał o. Antonello Fanelli, odpowiedzialny za międzynarodowe spotkania Giovani verso Assisi. W liście dziękował młodzieży za udział w spotkaniu, serdecznie pozdrawiał, a także zapraszał wszystkich do Madrytu na Międzynarodowy Dzień Młodzieży w 2011 r.

Wspomnieć warto, że w trakcie tych dni w Gdańsku powstała najsłodsza tauka na świecie, ale o tym opowiemy przy innej okazji!
Niebawem powstanie film ukazujący Giovani verso Assisi w Gdańsku; planowane jest już kolejne spotkanie, które być może odbędzie się już na Wyspie św. Franciszka.

Koniecznie zobacz film ze spotkania na Franciszkanie TV

Przejdź do góry strony