Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Gniezno: odnowiony grobowiec

Utworzono: 11-11-2009

Żywi winni są zmarłym pamięć… Ale nie tylko. Winni troszczyć się także o miejsce spoczynku tych, którzy odeszli. Franciszkański grobowiec na cmentarzu Świętego Krzyża w Gnieźnie od pewnego czasu wymagał już odnowienia. Tak też się stało dzięki trosce o. Tadeusza Pytki. Najpierw zdjęte zostały stare tablice nagrobne, zdewastowane (poprzez próby kradzieży…) i zaczynąjące rdzewieć. Następnie na frontową część grobowca, uprzednio przygotowaną, została nałożona kostka klinkierowa. Na niej pojawiły się nowe, proste, ale estetyczne epitafia oraz duża tablica z napisem „Franciszkanie”. Dzięki tym pracom franciszkański grobowiec wygląda nie tylko ładniej, ale jest przede wszystkim lepiej zabezpieczony przed niszczeniem.

Oprócz prac typowo renowacyjnych zostały uprzątnięte także same grobowce. Zasługa w tym braci postulantów, którzy przed uroczystością Wszystkich Świętych solidnie posprzątali wnętrze dwóch zakonnych grobowców.

W ten sposób miejsce spoczywających na gnieźnieńskim cmentarzu franciszkanów zostało pięknie przygotowane do obchodów uroczystość Wszystkich Świętych. W tym bowiem roku, to właśnie franciszkanie prowadzili procesję po cmentarzu 1 listopada (jedna ze stacji wyznaczona została w miejscu pochówku zakonników); Eucharystii przy kaplicy cmentarnej przewodniczył Kustosz franciszkańskiego Sanktiarium Matki Bożej, Pani Gniezna, o. Jacek Korsak.

Więcej na stronie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Pani Gniezna
1 listopada na cmentarzu Św. Krzyża w Gnieźnie

Przejdź do góry strony